werk en acanthusblad. Het meerkleurig beschilderde reliëfwerk bestaat uit een centraal middenornament en vier orna menten in de hoeken, omkaderd door twee profiellijsten. Het gehele plafond is gepo lychromeerd (meerkleurig beschilderd) in verschillende lever/ bruin, licht- en olijf groen tinten, die in oorsprong origineel zijn. In Alkmaar bevinden zich enkele vrijwel identieke plafonds op Wilhelmina- laan 5 en Kennemerstraatweg 15. Omstreeks rg75 zijn de plafonds aan het Verdronkenoord gerepareerd en deels in oude kleuren overgeschilderd. De originele goudgeschilderde decoraties, op het omringende plafondvlak rond het grote middenornament, zijn toen waarschijnlijk verloren gegaan. Het identiek gedecoreerd plafond in de voorkamer van Wilhelmina- laan 5 bezit deze gouddecoratie nog wel. In de voor- en achterkamer zijn de schoor stenen tegenover de wand van de kamer deur geplaatst. Het fries langs het stucplafond boven de schoorsteenboezem bestaat uit een reliëf van verticaal geplaatste acanthusbladeren. Dit fries wordt aan weerzijden van de boezem gedragen door op de hoeken geplaatste driekwart ronde zuilen met aan de boven zijde een Korinthisch kapiteel. De smalle met cannelures (ribbels) voorziene schacht van de zuil rust op een rand van acanthus blad, boven een veelhoekig basement (voetstuk). De schoorsteenmantel is van zwart Belgisch marmer en uitgevoerd in neorenaissance stijl. De boventablet (plaat) wordt gedragen door twee gesloten wangen met schuin geplaatste consoles (steunen). Beide schoorsteenmantels lijken identiek, maar in de voorkamer bevinden zich op de twee consoles een half bolletje en in de achterkamer is op die plaats een kuiltje zichtbaar. De rechte trapopgang komt uit op een ruime overloop, aan weerszijden omgeven door een vrijstaand traphek met gietijze ren spijlen en houten trappaal. Deze over loop geeft in het midden van het huis Middenornament van het stucpla- fond in de achter kamer. FotoJ. Ebinga. Wang van de schoorsteenmantel in de voorkamer. FotoJ. Ebinga Oud Alkmaar 2011 69 DE VERDIEPING EN DE ZOLDER

Oud Alkmaar | 2011 | | pagina 15