Zicht vanaf de bovenverdieping op de Sint Laurentiuskerk. FotoM. ten Berge Vóór ca. 1876 stond op deze plek met het adres Verdronkenoord Wijk D, no. 31 een pand met een geheel andere plattegrond. Het woonhuis was smaller en dieper en bezat links een steeg. Omstreeks deze tijd werd dit smalle pand waarschijnlijk in zijn geheel vervangen door het huidige bredere pand. Volgens het adresboek van Alkmaar wordt het in 1876 bewoond door J.B. Westen, logement- en koffiehuishou der. In 18517 is "mejuffrouw de Weduwe P. Smit, particulier", de bewoonster van Verdronkenoord 31. Omstreeks 15100 tot 13 mei 1918 is het huis in eigendom van Simon Fraijman, die er ook zelf woont. Fraijman is timmerman aannemer en secretaris van de Vereniging van Patroons in het Bouwvak en onderbrandmeester te Alkmaar. Zijn werkplaats is aan de Laat 17. Inwonende dienstbodes vermeld op de woningkaarten van het bevolkingsregister zijn vanaf 1901: Anna Maria Admiraal, Johanna van Klee£ Catharina Maria Duives en Elisabeth Maria Josephine Nieuwenhuijzen. In 15118 verhuist hij naar Verdronkenoord 74. Vanaf 27 juli 1918, het huisnummer is dan 61, is er weer een nieuwe eigenaar en bewoner, de heer P. A. Jacobs, "grossier in koloniale waren" aan de Laat 119. Op 7 mei 1918 krijgt hij van burgemeester en wet houders van Alkmaar vergunning de zolder te verbouwen. Ontwerp en uitvoe ring zijn van de hand van timmerman aannemer B.A.P. Sanders te Alkmaar. De bouwtekening is bewaard gebleven. Met handhaving van de bestaande spiltrap naar de zolder en een grote kast is, aan de voorzijde midden onder het dak, een dienstbode kamer getimmerd van 3,36 m. diep bij 2,53 m. breed. Het kamertje is links en rechts onder de dakhellingen voorzien van een ingebouwde kast, en aan de voorgevelzijde van een nieuwe dakka pel. In 1941 krijgt het woonhuis een nieuwe eigenaar /bewoner de heer N. Tromp, die in februari van dat jaar toestemming krijgt voor het aanbrengen van een beerput. Vanaf 1945 is het huisnummer 69. Als de familie Tromp in 1971 verhuist naar het huurpand Verdronkenoord 67 wordt de nieuwe eigenaar, vanaf 20 januari 1971, de familie Van der Rhee. Zij laten nog dat zelfde jaar het woonhuis op de begane grond verbouwen en uitbreiden met een uitgebouwde keuken, toilet en douchege legenheid. Aanvankelijk is er bezwaar, er wordt namelijk over de rooilijn van de achtergevel gebouwd. Uit oogpunt van volkshuisvesting, het pand zou aanmerke lijk worden verbeterd, geeft de gemeente toch goedkeuring. De indeling van het pand is representatief voor een woonhuis met kamers en suite rond 1900. Via de voordeur betreedt men de vestibule. Het bovenlicht boven de BOUWGESCHIEDENIS iVrtfilllflHia HET INTERIEUR OP DE BEGANE GROND 66 Oud Alkmaar 2011

Oud Alkmaar | 2011 | | pagina 12