De straat Varnebroek op Koninginnedag tpzo. Foto P.Jonker, eigendom J. H ooyberg Een uitgebreide versie van dit artikel met bronvermeldingen ligt ter inzage in het Regionaal Archief Alkmaar. 64 Oud Alkmaar 20x1 denzelfden naam in ééne gemeente...". Zijn wijze raad werd niet opgevolgd. Wie in Alkmaar, behalve Bruinvis, wist zich nog de oorsprong van Varnebroek te herinneren? De boerderij Varnebroek in 2002. Collectie Regionaal Archief Sinds het begin van de twintigste eeuw is er ook sprake van de Varnebroekpolder in Alkmaar en Heiloo. Deze polder lag precies op de plek van het regulierenklooster van Heiloo, tot aan de ringvaart van de Egmondermeer, Kalkovensweg en Westerweg. In 1852 werd Lourens Berger, landman te Alkmaar, eigenaar van de huis manswoning (boerderij Varnebroek], met boet, erf en ruim 38 bunder land voor f14.000. Het land bestond uit wei- en bouwland, plus enkele percelen bos. Bij de koop was inbegrepen een watermolentje, waarmee de waterhuishouding van de Varnebroekpolder werd geregeld. Dit watermolentje stond langs de oorspronke lijke ringvaart van de Egmondermeer en heeft daar tot 15172 gestaan. Vlak voor de annexatie van dit gebied door de gemeente Alkmaar in 1572 ten behoeve van de aanleg van de zuidelijke randweg heeft de gemeente Heiloo dit molentje weggehaald en opgeslagen. Hierover is nog veel te doen geweest tussen beide gemeenten. In 1574 is het molentje geplaatst aan het Maalwater in Heiloo, waar het nog steeds staat. In Heiloo ligt bij het Maalwater ook nog de camping Klein Varnebroek. Alie Berger en Henk Ranzijn begonnen in 1968 deze camping aan de Omloop in Heiloo, en ver noemden deze naar de ouderlijke boerderij van Alie Berger, waarin haar familie van 1852 tot 1973 heeft gewoond. Het jaar 2011 zal het laatste jaar zijn, datje er kunt kam peren. De camping gaat sluiten om plaats te maken voor een nieuwe woonwijk, 'Nieuw Varne' genaamd. Hussc oaaBBBBii nuiiilTTlii^MMM DE VARNEBROEKPOLDER

Oud Alkmaar | 2011 | | pagina 10