L mm ss BBSS Wat in Alkmaar niet te krijgen was, was misschien uit de regio te halen. Of men haalde meisjes van nog verder weg! Tot drie keer toe werden Brusselse meisjes gedurende enkele weken ingezet. In 15147 werden 35 meisjes uit Wenen gehaald, over het algemeen kantoormeisjes, "al snater den die meer dan dat ze werkten". Zes van hen werden al snel weer teruggestuurd. Dus werden er in 1956 maar liefst honderd Deense meisjes op jaarcontract naar Alkmaar gehaald. Dat staat tenminste in veel artikelen over de Ringersfabriek. Volgen Martha Bakker, die ter voorberei ding op de tentoonstelling in het Stedelijk Museum in 2011 onderzoek gedaan heeft naar Ringers, klopt het niet. Ze waren dat wel van plan, maar Den Haag gaf uitein delijk geen vergunning en dus ging het allemaal niet door. In 1959 werd het probleem nijpend en ver scheen een groot artikel in de krant.4 De directie van Ringers probeerde tot een ver klaring te komen. Het zou vooral het gevolg zijn van enkele grootwinkelbedrij ven die zich kort geleden in Alkmaar hadden gevestigd. Hierdoor was het aanbod op de arbeidmarkt verminderd. Als tweede oorzaak werd genoemd de uitzon derlijk goede en langdurige zomer, waar door het aantal meisjes in vergelijking tot het kwantum waarmee in januari werd gestart met niet minder dan 24 was gedaald. Zouden de meisjes liever aan het strand liggen dan een zakcentje te verdie nen met het inpakken van chocolaatjes? Of had het te maken met de groeiende toe ristenindustrie in de badplaatsen? De directie van Ringers had haar wer vingsactiviteiten uitgebreid tot in de gemeenten ver buiten Alkmaar. In juni 1961 bleken in de productie of administra tie van Ringers 258 Alkmaarders werkzaam te zijn, terwijl 111 personeelsleden uit de directe omgeving kwamen en 56 van 25 km of verder. Ringers organiseerde gratis pendeldiensten voor het personeel uit de Egmonden, Enkhuizen, Hoorn en Den Helder. Het was natuurlijk ook mogelijk om het werk naar de mensen toe te brengen. Al na 1920 kwamen er enkele nevenbedrijfjes in o.a. Barsingerhorn en Egmond. Vooral vanwege schaarste aan personeel werden inpakafdelingen gevestigd in bijvoorbeeld Sint Pancras in 19551 [waar 20 meisjes werk zaam waren) en in Den Helder in 1964. Driejaar later sloot Den Helder als laatste nevenvestiging, de hele productie werd gecentraliseerd in Alkmaar. Soms kwam men wel op heel bijzondere wijze aan personeel. In 1951 verscheen een artikel in de krant over de mogelijkheid en wenselijkheid dat gevangenen weer zouden reïntegreren in de maatschappij. "Het klinkt vreemd in de oren als men verneemt, dat Alkmaar op het gebied van w Zr Tekort aan meisjes? Particuliere collectie ZELFS GEVANGENEN Oud Alkmaar 2011 35

Oud Alkmaar | 2011 | | pagina 9