lijkse leiding overnemen toen de beide broers op leeftijd waren. Het hele produc tieproces zoals dat al op het Varnebroek uit gevoerd werd bleef in essentie hetzelfde, maar werd nu veel grootschaliger en machinaler aangepakt. Het aantal perso neelsleden schommelde tussen de 370 in 15147 en de 580 in 1764. Vooral in de jaren vijftig liepen de zaken voorspoedig. De producten werden ver kocht naar 26 landen verdeeld over vijf werelddelen. In 1958 bestond de totale verkoop uit 1.177.381 kg chocoladeproduc ten, waarvan 311.103 kg gevulde chocolade'. Wat dacht u van de anthuriumdoos, de kistjes cognacbonen, de presenteerdoos Alexandra, de vruchtenbusjes, de bitterchoc mints, de kersenbonbons enzovoorts? Het ging zelfs té voorspoedig, voor Alkmaar tenminste: hoewel de productie groeide waren er te weinig meisjes om de produc ten in te pakken. In 15152 verzuchtte Ringers: "We hadden nooit naar Alkmaar terug moeten komen. Alkmaar noch de omgeving bezit een bevolking die indu- strieminded is." In 15141 werden zes personeelsleden in het zonnetje gezet die al 25 jaar in dienst waren bij Ringers. Vijf jubilarissen waren aanwezig met hun familie, J.A. Sik was afwezig wegens ziekte. Een verzorgd avondje met toespraak en vanwege de oorlog een enigszins karige maaltijd. Later zouden nog regelmatig dergelijke jubilea van personeelsleden gevierd worden en aandacht krijgen in de krant. "Ik heb er 27 jaar gewerkt en het was de leukste tijd...." is zo'n uitspraak die je tegenkomt bij oud personeelsleden. Soms werkten hele fami lies in de fabriek. Over 15164 is een overzicht gemaakt van mannen en vrouwen per leeftijdscategorie. Daaruit blijkt dat er nog vier vrouwen tussen 65 en 75 werken; twintig mannen zijn ouder dan 65, van wie zes ook boven de 70! Die hoge leeftijd verbaast misschien, maar Hendrik en Theo Ringers kwamen toen ook nog dagelijks in de fabriek en waren in die periode al in de 80. Maar naast deze trouwe kern was het verloop soms groot, vooral bij de onge schoolde arbeiders en de vrouwen. Illustratief is misschien het verhaal van Annie Akkerman van Veen, geboren in 15120 in Rotterdam, die al jong een baantje had als kindermeisje en vervolgens ging werken bij de Victrix Puddingfabriek, later bij Ringers. Ze werkte daar toen prinses Beatrix werd geboren (en herinnert zich de Beatrix-chocolaatjes), maar bleef er niet Zorgvuldige lang en vertrok naar Buisman's koekjesfa- afwerking. briek. Particuliere collectie LEVENSLANG PERSONEELSPROBLEMEN Oud Alkmaar 2011 33

Oud Alkmaar | 2011 | | pagina 7