S&SSSS& De kwaliteit van chocolade hangt af van het soort bonen en van het productiepro ces. Hoewel de meeste beginnende choco ladefabriekjes hun chocolade van grotere bestaande fabrieken betrokken, deed Hendrik Ringers de selectie en het branden van de boon in de eigen fabriek. Hij wilde een kwaliteitsproduct leveren en werkte dus Van de boon af. Cacaobrander Frits Koch werd in dienst genomen. Hij was verantwoordelijk voor de productie van de chocolade volgens eigen geheim recept, net als zijn zoon George en kleinzoon Frits dat later zouden zijn. Hendrik Ringers bemoeide zich vooral met de vullingen. 'Kwaliteit zegeviert' was zijn devies en lange tijd kreeg hij daarin gelijk: de pro ductie groeide. Ringers werd bekend als een duur, maar goed merk. Kersenbonbons werden hun specialiteit, maar ze produ ceerden nog heel veel andere soorten cho coladeproducten: in 1958 zagen meer dan 1500 soorten bonbons het licht! De kwali teit van de kersen, hazelnoten, amandelen, koffie en likeuren was net zo belangrijk als die van de chocolade. Om die kwaliteit te benadrukken werd veel aandacht en geld besteed aan reclame en naamsbekendheid. De zwierig geschreven merknaam met de krullende R was heel herkenbaar. In 1908 was de fabriek aan het Varnebroek aan vergroting toe: er kwam een eerste verdieping en het gebouw werd verlengd. In 1911 hadden de beide broers al 25 werk nemers in dienst en was de fabriek veel te klein geworden. Ze besloten de chocolade fabriek PAX aan de Baan in Rotterdam over te nemen, waar ze de beschikking kregen over 3000 m2 werkruimte. Misschien had Rotterdam ook wel meer mogelijkheden dan het kleine provinciale Alkmaar. De firma werd omgezet in een naamloze ven nootschap, de 'N.V. Mij. tot Exploitatie der Fabriek van ie klas Cacao en Chocoladeartikelen v/h H. Ringers', en Hendrik Ringers werd voor het leven als directeur benoemd. Het werd een hypermoderne fabriek waar de productie kon worden opgevoerd. Maar de expansiemogelijkheden in Rotterdam vielen tegen. Al in 1920 bleek ook dit pand te klein voor de inmiddels 80 mensen die er werkten. De broers gingen op zoek naar andere locaties. Hoewel ze plannen hadden in Gelderland een fabriek te beginnen wist vader Ringers zijn zoons over te halen ook in Alkmaar weer een fabriek te stichten. Dat werd dus het pand aan de Noorderkade. Het was bedoeld als een dependance van de fabriek in Rotterdam. Hendrik bleef in Rotterdam, Theo werd directeur over de Alkmaarse vestiging. In Rotterdam werd vooral gewerkt voor de export, maar de uitvoer naar Engeland nam sterk af en dus was er ook steeds Kwaliteitsproducten uit eigen fabriek. Collectie Regionaal Archief Oud Alkmaar 2011 fXyyag sMWTOJIiaMggixWti^ KWALITEIT ZEGEVIERT ROTTERDAM 31

Oud Alkmaar | 2011 | | pagina 5