Lloyd Wright. Mogelijk heeft Ringers een vingerwijzing gekregen van de Alkmaarse architect Jan Wils, die deze stijl ook toepaste bij het ontwerp van zijn Villa de Lange in 1916. De bouwwereld in Alkmaar was ten slotte klein in die jaren. Het werd een robuust bakstenen bedrijfs pand met betonnen details en grote stalen vensters met kleine brede ruitjes, voorzien van zonwering. Tussen de fabriek en het kanaal stonden enkele boerderijen en huizen, die later allemaal zijn verdwenen. De fabriek was bereikbaar via de Friese Brug, met een bootje of per telefoon: nummer 665. Vader Frederik Hendrik Ringers zou in 1921 overlijden, vlak na de bouw van de fabriek aan de Noorderkade. Zijn oudste en jongste zoon, Jan en Frits, namen het aannemers bedrijf over en ontwierpen en bouwden de latere uitbreidingen van de fabriek. Zijn tweede zoon, Hendrik Ringers, geboren in 1880, ging direct na de lagere school aan de slag als banketbakkersleer ling. Zelf meldde hij in een interview in de Alkmaarsche Courant bij gelegenheid van zijn tachtigste verjaardag1, dat hij toen graag fabrikant wilde worden en dat hij daarom als leerling op de koekfabriek van Terhaak aan de Lindegracht zou komen. "Ik kocht wat koek, vond ze niet lekker en daarom wilde ik ook niet meer naar die fabriek!" Hij ging in Amsterdam werken in een chocolaterie en zo ontstond zijn belangstelling voor het chocoladevak en de confiserie, de fabricage van suikerwerken en bonbons. Maar rusteloos en avontuur lijk als hij was vertrok hij in 1901 naar Zwitserland, waar hij driejaar lang werkte bij diverse grote chocoladefabrieken zoals de toen bekende firma Cailler, die later een pijler zou worden van het beroemde Nestlé. Hier ontdekte hij, dat er heel wat chocolade aan Nederland werd verkocht en dat er misschien een kans was zelf een fabriek in eigen land te beginnen. En zo startte hij op 3 april 15105 een eigen 'fabriek van fijne chocolade en bonbons' in het pand Varnebroek 15a. Daar was een gebouwtje verrezen van zo'n 50 m2 waar slechts enkele personeelsleden werkten. Hendrik zelf was watje noemt een 'mee werkend directeur'. Vader Frits had Hendrik gesteund en gestuurd bij het opzetten van de chocolade fabriek in Alkmaar, en overtuigde een andere zoon, Theo, ervan om ook in de fabriek te gaan werken. Theo, die een tech nische opleiding had gevolgd, ging zich bekwamen in het boekhouden en ontdekte dat Hendrik wel succesvol leek, maar toch met verlies draaide. Hij werd mededirec teur waarbij hij de organisatie en de tech nische zorg van de fabriek op zich nam en zich zou ontpoppen tot de commerciële man achter het bedrijf De prijzen van de bonbons werden verhoogd en tegelijker tijd werd veel nadruk gelegd op de hoge kwaliteit. DE FAMILIE RINGERS 30 Oud Alkmaar 201X

Oud Alkmaar | 2011 | | pagina 4