I A w - e mitm jpp'K' iillBSJ 1 I iis Bestaande bebouwing Gedempte Nieuwesloot. Am* I I »H». Gedempte Nieuwesloot eerste plan en tweede plan Varnebroek 40 reden een brede straat naar het Doelenveld aan te leggen. Wij adviseerden daarom de beeldbepalende panden alsnog te handhaven. Bovendien willen de bewoners liever een brede doorgang bij de Sint Jorisstraat. Het Doelenveld in Alkmaar is één van de laatste vrije schuttersvelden in een oude binnenstad. Wij hopen dat het veld zoals zichtbaar was op de stadskaarten van Drebbel en Blaeu nu in ieder geval de basis blijft voor nieuwe planontwikkeling. Dat betekent te allen tijde dat ruimte en groen moeten overheersen. In ieder geval wordt de noodzakelijke restauratie van het Doelengebouw gelukkig doorgezet. Nu nog een passende bestemming voor het plein. De Historische Vereniging denkt graag mee! Het eerste deel van de Lindenlaan, het Varnebroek, is een oud stukje stad waar in de achttiende eeuw buiten de vesting al woningen stonden. De meeste woningen die er nu staan dateren van rond 1900. De laatste vier Ropjeskuil (ca 15110} met op de achtergrond het te herbouwen pand Varnebroek hoek Egelenburgstraat papierfabriek van Hekket en de steenkolenhal aan de Kanaalkade. Het belangrijkste industriële monument van Alkmaar, het fabriekspand van Ringers, staat er echter slecht bij en wordt bedreigd in haar voortbestaan. Evenals Eijssen is het een naam die sterk met Alkmaar verbonden is. Dit prachtige pand verdient een restauratie en zou het hart van Overstad moeten zijn. Met betrekking tot Gedempte Nieuwesloot en Doelenveld waren de afgelopen periode een paar onderscheidende bouwplannen aan de orde. Het opvallendste plan was zonder twijfel de nieuwbouw voor en naast het hotel Grand Hotel Alkmaar. Hier worden drie beeldbepalend panden gesloopt en de zogenaamde 'Kauwgomsteeg' verbreed. Aanvankelijk lag er een plan met twee gevels, waarvan er één aan een pakhuis refereerde. Dat plan kreeg helaas een negatief welstandsadvies, waarna er een plan kwam met één volume aan de Gedempte Nieuwesloot-kant en een meer geparcelleerd beeld aan de te verbreden steeg. Hoewel in dit deel van de Nieuwesloot meerdere bredere panden voorkomen hadden wij toch liever ook aan de Nieuweslootkant een meer geparcelleerd beeld gezien, temeer daar in het pand een transformatorruimte geïntegreerd moet worden die tot een onevenwichtig beeld van de begane grond leidt. Wij hebben in ieder geval geadviseerd, dat bij een keuze voor historiserend bouwen dit wel stijleigen en met zorgvuldige detaillering moet gebeuren. De gootrand zouden wij bij een dergelijk bouwwerk meer geprofileerd uitgevoerd willen zien. Nu het College van B&W van Alkmaar besloten heeft dat Yxie niet doorgaat, is er naar onze mening ook geen Oud Alkmaar 2011 55

Oud Alkmaar | 2011 | | pagina 29