Henk de Visser afgetreden Verhoging lidmaatschapsgeld Oud Alkmaarprijs Redt Ringers In de ledenvergadering van 20 april is Henk de Visser volgens rooster na negen jaar afgetreden als bestuurslid. Van burgemeester Piet Bruinooge kreeg hij de dag ervoor de penning van verdienste van de stad opgespeld op het stadhuis. Tijdens de ledenvergadering werd hij nog eens in het zonnetje gezet door onze voorzitter Leen Spaans die in zijn speech Henk prees om zijn vele verdiensten voor de vereniging, in het bijzonder de welstandskant. Leen benadrukte, dat het jammer is mensen als Henk, die een grote kennis van de cultuurhistorische bouwkwaliteit hebben, te moeten missen in het bestuur. Leen stelde vervolgens de opvolger van Henk voor aan de vergadering: Feyko Alkema. Hij is leraar kunst en cultuur in het voortgezet onderwijs en heeft een grote interesse voor de cultuurhistorie. De vergadering aanvaardde zijn benoeming unaniem. Er waren geen tegenkandidaten. Feyko volgt Henk tevens op als voorzitter van de 'werkgroep welstand'. Henk zal hieraan zijn bijdrage blijven leveren als gewoon lid en nog een jaar aan de Puienprijscommissie. Na de ledenvergadering hield Henk de Visser een gloedvol betoog over de stand van de cultuurhistorie in Alkmaar. In een powerpointpresentatie liet hij een groot aantal foto's zien van de panden, waarover de welstandscommissie zich heeft uitgesproken in de afgelopen tien jaar. Na afloop was er in het Varnebroek gelegenheid tot het nuttigen van een drankje. Een van de agendapunten tijdens de ledenvergadering was de verhoging van de minimumbijdrage voor het lidmaatschap. De vergadering vond een verhoging met 3 te billijken. De minimumbijdrage wordt met ingang van volgend jaar 20. Voor de werving van nieuwe leden roepen we uw hulp in. Zie de ingesloten brief. De Historische Vereniging Oud Alkmaar heeft tijdens de jaarvergadering de Oud Alkmaarprijs 2011 toegekend aan Rob Roedema vanwege zijn grote verdiensten voor de stadsarcheologie in Alkmaar. Rob stond aan de wieg van de Stichting Behoud Alkmaarse Bodemvondsten (1987). Zonder dit particulier initiatief zou de gemeentelijke archeologische dienst er in 1990 niet zijn gekomen. In 1994 trad hij er zelf in dienst. Rob Roedema is in zijn aanstelling als archeoloog verantwoordelijk voor de dagelijkse leiding en uitvoering van ongeveer tachtig kleine en soms ook grote opgravingen. In de afgelopen twee decennia speelde hij een hoofdrol in de voorbereiding en uitvoering van het systematisch onderzoek naar beerputvondsten. Hij is de auteur van tientallen publicaties over de daarbij onderzochte vondsten en hij staat ook achter talrijke exposities van het vondstmateriaal, met als hoogtepunt de grote expositie in het Stedelijk Museum Alkmaar in 2004. In de zomer van 2010 was Rob prominent in beeld bij de spectaculaire opgravingen op de Paardenmarkt. Tijdens de jaarvergadering werd het bestuur opgeroepen zich in te spannen voor het behoud van de Ringersfabriek op Overstad. In de pers kwamen berichten over een nieuw ontwerp voor de gevelwand langs het kanaal, geïnspireerd op de voormalige Ringersfabriek. Maar waarom namaak als de echte gevelwand en zelfs de hele fabriek er nog staat?! Achter de witte gevelbekleding van de voormalige meubelfirma Klercq is de historische gevel bewaard gebleven. Samen met een bevriende architect ontwierpen we een visie met een schets hoe de Ringersfabriek aan Alkmaar kan worden teruggegeven. Op Monumentendag presenteren we onze ideeën. We stellen de gemeente en de HISTORISCHE VERENIGING ALKMAAR Oud Alkmaar 2011 53

Oud Alkmaar | 2011 | | pagina 27