Catharina als patroonheilige had en het Jonge Hof "Sinte Marie", de moeder van Jezus, door Corbellini een beetje merk waardig als "Maria in Nazareth" aange duid. Mogelijk was dat om haar te onderscheiden van die andere Maria waar we het nog uitgebreid over gaan hebben, Maria Magdalena. Van het Middelhof wordt op de website aangegeven dat die gewijd was aan "Salvator", maar in de bijbehorende gege vens wordt geen enkele bron genoemd, die deze term in verband met het betreffende convent hanteert. Nog vreemder is dat geen enkele eigentijdse bron concreet aan geeft welke heilige met het Middelhof moet worden verbonden en dat de oudste bron die dat min of meer wel doet de acht- tiende-eeuwse pastoor Wilhelmus Kleeff is.4 Over het convent, dat toen dus al twee eeuwen niet meer bestond, schrijft hij dat het gewijd was aan "St. Salvator en Zijne Moeder Maria" en dat het "bewesten de Paternosterstraat'lag. Dit laatste wijst erop dat het hier inderdaad om het Middelhof moet gaan, al wordt die naam zelf niet genoemd. Het meest opmerkelijke echter wat de pastoor zegt is, dat dit convent al in 1344 zou hebben bestaan en dat er toen al een ziekenhuis aan verbonden was, "een Gasthuijs ter Eere van de Heilige Elisabeth weduwe voor armen Zieken om daar gediend en opgepast te worden" en dat de stichting van dat ziekenhuis gefinancierd was door o.a. "heer Aloud de Ouderschien Ende Mr Nicolaas van der Graft Priesteren". Het interessantste van deze opmerking is dat het Middelhof dan het oudste convent van Alkmaar zou zijn geweest, nog 50 jaar ouder dan het Oude Hof Echter de namen van de beide finan ciers c.q. stichters van het gasthuis wijzen op documenten uit 1341, waarin de stich- Fragment van de plattegrond van Drebbel met daarop de plekken van de vier 'hoven': 1= Oude Hof; 2= complex van MiddelhoJrechtsen St. Elisabethgasthuis (links; een scheidslijn is moeilijk aan te geven); 3= Jonge Hof (lichtgroen waarschijnlijk tot aan de Koningsweg 4= Witte Hof (lichtgeel misschien tot aan de Koningsweg). Vervaardigd door afd. Monumentenzorg en Archeologie Gemeente Alkmaar mSSBSÊÊBÊSBBÊÊBBtBSSm 46 Oud Alkmaar 2011

Oud Alkmaar | 2011 | | pagina 20