Tekening van C.W. Bruinvis van hetJongeHof, gebaseerd op de afbeelding op de plattegrond van Drebbel. Collectie Regionaal Archief Oude en het Jonge Hof eigen archieven bewaard zijn gebleven. Bij het Middelhof en het Witte Hof moeten we het hebben van spaarzame vermeldingen in andere bronnen. Wat wel een goed hulpmiddel is zijn de twee plattegronden van Alkmaar, waarschijnlijk rond 1560 gemaakt door Jacob van Deventer. Een ervan bevat alleen alle belangrijke gebouwen en is in stan daardwerken als Geschiedenis van Alkmaar (2007) en Canon van Alkmaar (20051) gebruikt om de ligging van de conventen aan te geven. Een afdruk van de tweede platte grond, met ook de plekken van alle bewo ning ingetekend, is in 2009 als kerstgeschenk aan alle leden van de Historische Vereniging Alkmaar toegezon den. Verder biedt de bekende plattegrond van Drebbel uit 1597 nog nuttige informa tie, hoewel deze pas gemaakt is nadat alle conventen al waren opgeheven. In de "brief van die fundacie ons convents" uit 1394 wordt over het Oude Hof gezegd, dat het gelegen is "after die kerke op die hofstede die gheheten is scincken tuun". Op de plattegrond van Van Deventer zien we dat de kapel van het Oude Hof inder daad "after die kerke" lag, op luttele meters van de westgevel van de Grote Kerk, en dat die dus eigenlijk over de huidige Bagijnenstraat heen stak. Het grondgebied van het Oude Hof werd verder begrensd door de huidige Scheteldoeks haven, St.Katherij nenstraat en Gasthuisstraat. Hoewel in de archieven regelmatig sprake is van aankoop door het Oude Hof van gebouwen als bijv. een "priesters huys", een "siechuys" of een "verkenhuys" nemen de plattegronden van Van Deventer en Drebbel hier de indruk van huisjes rond een "tuun" niet geheel weg. Dit geldt eveneens voor de andere drie 'hoven'. Alkmaars eerste archivaris C.W. Bruinvis geeft in zijn artikel over Het Middel- bcgijnhoj te Alkmaar1 uit 1906 aan, dat het Oude Hof 13 haardsteden telde, het Middelhof rr, het Jonge Hof 16 en het Witte Hof 5. Dus hadden de meeste hoven toch kennelijk wel een respectabel aantal huisjes of kamers en was alleen het Witte Hof duidelijk kleiner dan de anderen. Bij het Middelhof ging het niet alleen om een kloostergebouw. Mogelijk verpleegden en verzorgden zusters van het Middelhof ook zieke en bejaarde vrouwen in het St. Elisabeth- of Vrouwen-gasthuis. Toch moeten convent en ziekenhuis als twee aparte eenheden beschouwd worden. Samen omvatten ze het terrein ten noorden van de Gasthuisstraat langs de stadsgracht, die toen nog in het verlengde van de St. Katharijnenstraat naar het noorden liep. Aan de noordkant werd het terrein waarschijnlijk begrensd door het tegenwoordige straatje 'Achter de vest' en 44 Oud Alkmaar 201 x WAAR LAGEN ZE PRECIES 11 ia

Oud Alkmaar | 2011 | | pagina 18