Oud Alkmaar 2011 37 Aan de lopende band. Particuliere collectie nut), reclame in bioscopen en bussen, con tacten met het arbeidsbureau om onge huwde moeders, gescheiden' vrouwen en weduwen die een uitkering ontvingen te werven en het opzetten van een speciale opleidingsklas voor 14-jarigen. "Dit vergt echter extra leiding; aparte ruimte; zorg vuldige selectie (rumoerig volkje); dispen satie Arbeidsinspectie. Een nadeel is wellicht, dat bij het bereiken van de 15-jarige leeftijd resp. aan het einde van het opleidingsjaar men een andere werk kring verkiest, (bijv. in een winkel)" Overigens was het ook een probleem dat niet ieder meisje kon worden aangeno men: een strenge selectie diende te worden toegepast, omdat vooral de verpakking van luxeartikelen een zekere bedrevenheid en tempo vereiste. Bij elke sollicitatie werd dan ook gelet op karaktereigenschappen, handvaardigheid, nauwkeurigheid en 'cri- tische intelligentie'. Het oordeel over een 15-jarig meisje: "Naief meisje, wil wel, kan misschien iets worden, maar ze is weinig krachtig en ook wel wat slordig. Handvaardigheid niet zo goed. Vingervlugheid gaat wel." Was het werk eigenlijk wel aantrekkelijk? Wat deed een inpakster? Een stagiaire die in 15169 een aantal weken meewerkte op verschillende afdelingen deed verslag.7 De werktijden op de pakafdeling waren van 's morgens 7.30 uur tot 's middags 16.30 uur. "De pakafdeling is gesplitst in de 'pure' en de 'luxe' afdeling. Op de pure worden cho colaatjes ingepakt, op de luxe bonbons en duurdere chocoladesoorten. Op de luxe werken ongeveer 20 vrouwen en meisjes. De hele afdeling is een grote werkruimte, een hoge kille hal, die niet veel gezelligheid biedt. Deze zaal is in tweeën gedeeld door een soort magazijn, een voorraad van dozen het werk vereist een enorme handig heid en er wordt naast het basisloon een DE PAKAFDELING

Oud Alkmaar | 2011 | | pagina 11