wat men zou kunnen noemen 'gevange- nen-arbeidstherapie' een zeer vooraan staande plaats in ons land inneemt." Circa 40 vrouwen en 25 mannen uit de 'grimmi ge strafgevangenis in de Hout' verrichtten werk voor de firma Ringers. "Een afdeling cartonnage en verpakking is op de Lindegracht gevestigd in het voormalige gebouw van Eik en Linden. Men waant zich in de fabriek zelf als men de vrouwen - met keurige kapjes en heldere schorten - aan de arbeid ziet. Vlug wikkelen ijverige vingers kleurige papiertjes om de veelvor mige chocoladeproducten." De mannelijke ploeg werkte in een ander vertrek en ver vaardigde, gedeeltelijk machinaal, doosjes en andere verpakkingen. Die mannen waren jeugdige delinquenten [tussen 18 en 25 jaar] met een straftijd van minder dan vier jaar. De leeftijd van de vrouwen lag boven de 21 jaar en onder hen waren veel meer langergestraften. De mannen konden het werk buiten de gevangenis wel waarde ren, de meeste vrouwen reageerden 'weinig geestdriftig'.5 Er zijn nog foldertjes van een speciale solli citantenavond in Heiloo, met de belofte van 'loon en premies waar u wat aan hebt' en 'voor gehuwden zoveel mogelijk aange paste werktijden'. Daarmee bedoelde men dat huisvrouwen ook alleen 's middags konden werken. Je kon er niet alleen inlichtingen krijgen, maar ook proeven van de Ringersproducten. Als dat geen lok kertje was In x966 werd een plan opgesteld voor werving van meisjes.6 Er werden geregeld advertenties geplaatst in streekbladen, maar de reactie hierop kon men nihil noemen. De mogelijkheden waren verder: folders huis aan huis verspreiden [vooral achter de Don Boscokerk zag men nog wel CHOCOLATES NET WEIGHT 9 OZ WERVINGSACTIVITEITEN 3 6 Oud Alkmaar 2011

Oud Alkmaar | 2011 | | pagina 10