Eerste gewin is kattengespin De eerste windhennepklopper ter wereld Leo den Engelse, Margreet Hoek, Flip Verduin en Pieter Schotsman In 1591 werd in Alkmaar op de hoek van Zeglis en Schermeer een windhennepklopper gebouwd, voor zover bekend de eerste ter wereld. Waarom had juist Alkmaar die primeur? Hoe raakte de stad zijn voorsprong op dit gebied kwijt? De meeste windindustriemolens van Alkmaar hebben langs de Friese Weg en vooral langs het Zeglis gestaan. Ze stonden op de industrieterreinen, waarin je al spoedig verzeilde zodra je de stad door de Friese poort of de Boompoort achter je had gelaten. Buurten die je regelmatig tegen komt in de vroedschapsresoluties van het Alkmaarse stadsbestuur van zo'n vier eeuwen geleden. En dan ging het niet altijd over windmolens, kalk-, pannen- en steenovens, zoutketen, timmer- en scheepswerven, maar ook over illegale bouwsels, kroegen zonder vergunning en hoeren. Als we afzien van de nauw met korenmo lens verwante run- en moutmolens, dan was de oliemolen van Lieven Janszn de eerste windindustriemolen in Alkmaar, waarschijnlijk zelfs in heel Holland. Het was een standerdmolen, die in 1582 op het noordooster bolwerk van de stad was geplaatst. Uit koolzaad en andere olierijke zaden werd er olie geslagen. Zou Lieven Alkmaar hebben uitgekozen omdat hier een belangrijke markt voor granen en zaden was? De vele koolzaadvelden in de nieuwe droogmakerijen zullen die markt voor hem extra aantrekkelijk hebben gemaakt. Vanaf 15510 leidde de in Holland sterk toenemende handel en daarmee ook de scheepvaart tot een groeiende vraag naar gezaagd hout en hennepproducten zoals touw en zeilen. Hoge, gestaag stijgende lonen en lage rente zullen pogingen tot mechaniseren hebben bevorderd. Daarbij kwam dat de bevolking een relatief hoog niveau aan algemene intellectuele en tech nische vaardigheden had bereikt en de steden actief hun nijverheid stimuleerden. Uitsnede uit de kaart van Alkmaar door Cornelis Drebbel (1597}. Op het noordooster bolwerk staat de oliemolen van de Vlaming Lieven Janszn. Collectie Regionaal Archief Alkmaar Oud Alkmaar 2011

Oud Alkmaar | 2011 | | pagina 7