producten verpakt aan. Hij verkoopt een groot aantal artikelen onder eigen naam, waaronder sinds L932 het poetsmiddel 'Rogmo'. Vele medailles weet hij te winnen, onder meer voor een verhandeling over cacao en voor zijn prachtig ingerichte eta lages (in 1935 volgt hij daarvoor speciaal een opleiding aan de 'etalage- en reclame- school' te Amsterdam). Uit de vele Europese landen die hij bezoekt importeert Haijtema de meest markante artikelen. Kortom: een succesvol ondernemer, die nooit stilzit. In 1938 heeft de winkel maar liefst 10 perso neelsleden. Achter de zaak bevindt zich een groot pakhuis, met vrije uitgang naar de Koorstraat. Ook aan de Koningsweg bezit Haijtema een pand, waar eigen artikelen De vervoermiddelen worden gemaakt. Ter gelegenheid van een waarmee Haijtema's verbouwing in 1939 wordt in de krant een 'verpakte waren' kenmerkend voorbeeld gegeven van het naar de klanten ondernemerschap van Haij tema: met een werden vervoerd. van de winkelmeisj es gaat hij een tij dj e in Collectie Arno Rotterdam in een vleeswarenzaak werken, omdat hij ook in zijn eigen winkel vlees waren wil gaan verkopen. In hetzelfde artikel wordt gememoreerd dat Haijtema zijn Friese afkomst zeker niet was vergeten: in zijn winkel is het handelsmerk van de Friesche Winkel, het wapen van Workum, in twee panelen als inlegwerk uitgevoerd. In advertenties uit 1939 memoreert Haijtema trots het feit dat zijn winkel 37 keer is onderscheiden. Haijtema zette zich in voor de kruideniers branche. Zo was hij voorzitter van de Alkmaarse afdeling van de Nederlandse Kruideniersbond en zien we hem optreden ais examinator bij kruideniersexamens. Ook buiten de branche vervulde hij bestuursfuncties: hij was diaken van de gereformeerde kerk, voorzitter van de gere formeerde zondagsschoolcommissie 'Boaz', voorzitter van een christelijke gymnastiek vereniging en lid van de openbare leeszaal commissie. Het beeld van een actieve en maatschappe lijk betrokken zakenman, zoals dat in de roman wordt geschetst, komt geheel en al overeen met de indruk die we krijgen van de historische Haijtema. Niet alle bovenge noemde historische feiten komen terug in de roman; aan de andere kant zijn in de roman verhalen over Haijtema verwerkt die de schrijver heeft gehoord van zijn familieleden (vriendelijke mededeling van Arno Haijtema). Een voorbeeld van het laatste is de siroop-overstroming in Haijtema's pakhuis, in het boek de aanlei ding voor vader Haijtema om zijn zaak over te doen aan zijn oudste zoon. Alkmaar is een winkelstad in hart en nieren. Nu is er eindelijk een roman over een Alkmaarse winkelier. Een kruidenier zou zeggen: ik mag het u van harte aanbevelen! ONDERNEMERSCHAP Haijtema 4 Oud Alkmaar 2011

Oud Alkmaar | 2011 | | pagina 6