ROfiHO ilmigliore r knellende normen en waarden, maar ook voor de strijd tussen vader en zoon. Door een onvoldoende voor het vak natuurkunde haalt Haijte zijn onderwijs bevoegdheid niet. Wat nu? De familie komt al snel met een oplossing, die Haijte gelaten aanvaardt. Hij wordt naar Alkmaar gestuurd, waar hij komt te werken bij een broer van zijn vader, die een kruideniers winkel bezit in de Hoogstraat. Haijte slaagt er in de kruidenierswinkel, die hij al spoedig overneemt, tot een succes te maken. De mislukte onderwijzer wordt een gerespecteerde Alkmaarse middenstander, die zijn gefnuikte ambities omzet in een dynamisch ondernemerschap en grote inzet voor de (gereformeerde) kerk en maatschappij. Wel komt af en toe het verlangen bij hem boven om los te breken uit de knellende verhoudingen van het Alkmaar van de eerste helft van de twintigste eeuw. Een mooie sleutelpassage is een tochtje naar het Italiaanse jongen op het Sint Pietersplein met een hord waarop reclame gemaakt wordt voor ket (overigens alleen in en rondom Alkmaar verkrijg bare!] poetsmiddel 'Rogmo' van krui denier Haijtema, X5>33. Collectie Arno Haijtema strand bij Bergen aan Zee, waar Haijtema een groep kunstenaars naakt in zee ziet zwemmen. Haijte voelt het verlangen deel te hebben aan hun wereld: "Het vreemde verlangen deel uit te maken van een wereld die hij in wezen veroordeelde, met een zekerheid die vrijwel elke twijfel uitsloot over de loop die zijn eigen leven had genomen." Ook op buitenlandse reizen die Haijte maakt in zijn rol van bestuurslid van de Nederlandse Kruideniers Bond wordt hij gekweld door romantische ver langens. Een mysterieuze vrouw kruist zijn pad, zowel op een zakenreis naar Berlijn in 1927, als ook tijdens een latere reis naar Italië, in 15133. Haijte voelt zich tot haar aangetrokken, maar deinst terug voor al te duidelijke toenaderingen. Hij blijft trouw aan zijn in Alkmaar achtergebleven echtge note, met wie hij een vrij prozaïsch en tra- ditioneel-patriarchaal huwelijksleven deelt. Haijte sublimeert zijn verborgen verlan gens vooral in de enorme energie die hij steekt in het uitbouwen van zijn 'Friesche Winkel'. Hij gaat exotische producten ver kopen, die hij heeft leren kennen op zijn buitenlandse reizen, wint prijzen met zijn mooie etalages en bedenkt een originele reclamecampagne voor een door hem ont wikkeld metaalpoetsmiddel, dat hij 'Rogmo' noemt, naar de Roggemolensteeg in Workum, een eerbetoon aan zijn vader. Op zijn reis in Italië laat hij een straatjon gen poseren op het plein van de Sint Pieter met een in het Italiaans gesteld reclame bord voor het poetsmiddel. De foto's van het jongetje verspreidt hij in Alkmaar en omgeving. De roman eindigt met de dood van de EX7RATT0 DEL MONDO PER PUL1RE METALLI 2 Oud Alkmaar 2011 FRIESCHE WINKEL ...wf

Oud Alkmaar | 2011 | | pagina 4