Haite Haijtema Een roman over een Alkmaarse kruidenier Harry de Raad In 2010 verscheen De vadermoordenaar, een opmerkelijke historische roman geschreven door Arno Haijtema, journalist van de Volkskrant. Het boek is geïnspireerd op het leven van de grootvader van de schrijver, de Alkmaarse kruidenier Haijte Haijtema. Deze Haijte werd geboren in 1890 in Workum en overleed in 1953, zes jaar voor de geboorte van de auteur. Uit het leven van deze grootvader waren een aantal objecten bewaard gebleven, die de nieuws gierigheid wekten van de jonge Arno. Het betrof onder meer enkele aquarellen die grootvader Haijte had geschilderd, wat reclamemateriaal en bovenal een 'reisboek' dat de grootvader bijhield op een reis die hij in rg33 naar Italië maakte. Het boek bevatte ingekleurde ansichtkaarten, trein kaartjes, een aantal telegrammen, een toe gangskaart voor de grote 'Fascistische Tentoonstelling' in Rome en enkele foto's. In 2007 maakte de schrijver in opdracht van de Volkskrant een reis door Italië, min of meer in de voetstappen van zijn grootva der. Hij schreef erover in de Volkskrant- bijlage het Vervolg. Door de reis raakte Arno nog meer geïnteresseerd in het leven van zijn grootvader en dan met name de periode tussen de beide wereldoorlogen, toen Haijte zijn Italiaanse reis maakte. Een volgende stap was het interviewen van familieleden en het verzamelen van de bewaard gebleven documenten en andere zaken uit het leven van Haijte Haijtema. Aanvankelijk wilde Arno een boek schrij ven over het leven van zijn grootvader, gebaseerd op een nauwkeurige reconstruc tie van diens leven. Maar er bleken teveel witte plekken te zijn. Uiteindelijk besloot hij de levensbijzonderheden van zijn grootvader als vertrekpunt te nemen voor een literair boek over het leven van een ondernemende Alkmaarse winkelier in de eerste helft van de vorige eeuw. Daarbij is het historisch tijdsbeeld zo correct moge lijk weergegeven. De titel verwijst naar de centrale thematiek in het leven van de hoofdpersoon Haijte Haijtema. Haijte, een boerenzoon uit Workum, is een dromer met artistieke nei gingen, die zich bekneld voelt door de maatschap pelijke omstandigheden waarin hij verkeert. Zijn vader wil dat hij boer wordt, maar Haijte ziet meer in het onderwijzer schap. Trots draagt hij een deftige 'vadermoor denaar', een los hoog boordje met omgeslagen punten. De vadermoor denaar staat in het boek niet alleen symbool voor 'è'- 'V' r. VADERMOORDENAAR P1- m

Oud Alkmaar | 2011 | | pagina 3