Historisch Café De Bloedraad in de Ambachtsschool Herinneringsplaquette In de reeks lezingen die de erfgoedinstellingen in Alkmaar gezamenlijk organiseren kunt u tot de zomer nog drie bijwonen. Op 19 april houdt Maarten Timmer een lezing over de bloem bollencultuur in Noord-Holland. Op 19 mei is er een inleidende lezing op de tentoonstelling Prachtig Portret door Ana van der Mark. Op 23 juni is er een lezing door Lia Vriend over het veranderende landschap rond Alkmaar. Lezingen beginnen om 19.30 uur in het Stedelijk Museum Alkmaar. Leden van de HVA betalen 5 euro. Reserveren bij de balie of telefonisch 072-5489789. Sinds kort zit het archief op de Bergerweg, maar weten ze wel dat daar ooit de 'Bloedraad' zetelde? Tijdens de Duitse inval in de meidagen van 1940 heeft een groep Alkmaarse notabelen een reeks noodmaatregelen genomen, waaronder de tijdelijke internering van een aantal staatsgevaarlijk geachte NSB-ers. Mr. A. Dorgelo stuurde ons een brief met een overdruk van een artikel uit het Nationale Dagblad van 12 juli 1940. In deze NSB-krant werd in grove bewoordingen de aanval geopend op die Alkmaarse 'Bloedraad' onder leiding van burgemeester Van Kinschot en officier van justitie mr. Van der Feen de Lille, die zitting had in het huidige Centrum voor Erfgoedsector. "De Ambachtsschool waar de reserve-luitenant-kolonel Y. Baan, als commandant van de groep Alkmaar der vesting Holland zijn zetel had hebben wij vanwege de schanddaden al geschetst als de "Hel van Alkmaar"."Het is maar dat u het weet Onlangs kreeg de dienst Monumentenzorg een plaquette aangeleverd waarop de namen voorkwamen van H.A. van 't Laar en W.J. Bruinvis. Enig onderzoek bracht al gauw aan het licht, dat beiden in de bezettingstijd les gaven aan de Juliana-ULO. Deze school zou later onderdeel gaan uitmaken van de SG Jan Arentsz. Ook hebben beiden les gegeven aan de Handelsschool, die tussen 1940 en 1942 was onderge bracht in het toen net nieuwe gebouw van het Murmelliusgymnasium. Hermanus Albertus van 't Laar was in 1899 in Deventer geboren. Hij was leraar Duits en tevens directeur van de Juliana-ULO. Op 12 juli 1944 werd hij samen met Nicolaas Bruin gearresteerd wegens het onderdak verlenen aan verzetsmensen. Via de beruchte gevangenis aan de Weteringschans in Amsterdam en het concentratiekamp Vught kwam hij in kamp Neuengamme terecht, waar hij op 7 januari 1945 aan honger en uitputting is overleden. Wubbo Jacobus Bruinvis, roepnaam Bob, was in 1913 geboren in Alkmaar. Hij bezocht hier de Rijks-HBS en daarna de Academie voor Lichamelijke Opvoeding in Amsterdam. Hij was dus gymnastiekleraar. Hij werd gearresteerd omdat hij een joods meisje en de verzets strijder Jan Brunekreef onderdak verleende. Hij overleed in het concentratiekamp Langenfeld-Buchenwald op 13 december 1944, slechts 31 jaar oud. V „LHT' -i^ -~7 \~7 J V»'. t, - ,,^-v^SÉÉËÉt WMÊliïföSÈÊIÊ&i 24 Oud Alkmaar 2011

Oud Alkmaar | 2011 | | pagina 26