Alkmaar varia EEN, DUITSER,; MIJN OPA WAS Mijn opa was een Duitser Van Foreest en de Nijenburg Prachtig Portret Alex Dekker uit Alkmaar is de kleinzoon van een Duitse soldaat. In Nederland leven naar schatting 10.000 oorlogskinderen uit een Duits- Nederlandse verhouding. De vader van Alex Dekker was er één van. Alex raakte gefas cineerd door dit familiegeheim, waar amper over gesproken werd, en ging op zoek naar zijn onbekende Duitse opa met als enige houvast een naam: Herbert Noah. Hij ontrafelt het mysterie van zijn grootvader en kan diens levenswandel en keuzes nu beter begrijpen Zijn mening, zijn twijfels en zijn vragen zijn subtiel in het verhaal verweven. Er wordt op meer manieren aandacht besteed aan deze familie. In de Oudheidkamer Heiloo valt een tentoonstelling te bewonderen met foto's van het interieur van de Nijenburg. Agnes van Menen-van Lienen heeft haar artikel over de Duitse dienstbode op de Nijenburg (Oud Alkmaar 2007) omgewerkt tot een prachtig geïllustreerd boekje getiteld Lena. Het is te verkrijgen bij de Oudheidkamer Heiloo en de winkel van het Stedelijk Museum Alkmaar of te bestellen via www.boekje-lena.nl. Even buiten Alkmaar, midden in het Heilooërbos, ligt het landgoed Nijenburg. Het werd begin achttiende eeuw aangelegd door de familie Van Egmond van de Nijenburg, maar kwam in 1742 als erfenis in handen van de familie Van Foreest. Beide geslachten waren zeer invloedrijk: ze leverden vele stads-, polder-, VOC- en WIC-bestuurders. Zij lieten zichzelf en hun gezinsleden graag portretteren. Zo ontstond er door de eeuwen heen een belangrijke portrettencollectie, met werk van toonaangevende schilders als Nicolaes Eliasz Pickenoy, Jan de Baen en Nicolaas Verkolje. De afgelopen twee jaar is hard gewerkt aan restauratie van de schilderijen en de bijbehorende lijsten. Vereniging Hendrick de Keyser rondt binnenkort de grootscheepse renovatie van het huis en koetshuis af, en Vereniging Natuurmonumenten is bezig met een herstelplan voor de tuinen en het parkbos. Voor het eerst wordt nu in het Stedelijk Museum Alkmaar de gehele portrettencollectie getoond, met alle in oude luister herstelde topstukken. Bij de prachtige schilderijen zijn in de tentoonstelling ook kostbare objecten uit familiebezit, foto's, prenten en archivalia te zien. HOttANpVDÖITS FAMIlIÈEEHEIM AUX DEKKE^-v Oud Alkmaar 2011

Oud Alkmaar | 2011 | | pagina 25