Het Murmellius gymnasium in de 21ste eeuw bureaucratische problemen hebben zij pas twintig jaar later het geld ontvangen dat hen was beloofd. Willem van Oranje stichtte dus de eerste universiteit van Nederland: de Universiteit van Leiden. Als voorbereidende 'planthove' werd de Latijnse school in Alkmaar, met geld verkregen uit geestelijke annotaties, een tweede leven ingeblazen. Nu, 43 dj aar later, wordt het Murmellius opnieuw gerenoveerd. Ditmaal echter met eerlijk geld, hopen wij. Dit artikel is gebaseerd op een klein onderdeel van het uitgebreide profielwerkstuk dat beide scholieren hebben ingeleverd op het Murmelliusgymnasium, getiteld De vuile handen van Willem van Oranje. 1 Brief van Willem aan de magistraat van Alkmaar geschreven op xx mei X575, Regionaal Archief Alkmaar, Stadsarchief Alkmaar vóór x8x6, inv.nr. 23, fol. 4 6v. 2 Een ironisch weetje is dat Pomponius Ellama, een Fries rechtsgeleerde, in deze tijd de rector van de Latijnse school was. Deze man nam echter vrijwillig ontslag en verliet Alkmaar zo snel mogelijk omdat hij de Alkmaarse lucht niet kon verdragen. Alewijn Visser, Gedenkboek Murmelliusgymnasium 138x-X5>54, (1954], p. 44. 22 Oud Alkmaar 2011 geannexeerd om vervolgens door Willem van Oranje te worden geschonken aan de Latijnse school. Op verzoek van de magistraat van Alkmaar werd vervolgens ten bate van de Latijnse school geld van het 'Papengilde' gean nexeerd. Deze annexatie leverde too pond per maand op. Hiernaast werd er nog 500 pond in beslag genomen ten behoeve van het toekomstige Murmelliusgymnasium. Het bestuur van de Latijnse school moest echter nog lang vechten: door allerlei NOTEN

Oud Alkmaar | 2011 | | pagina 24