Een planthove in Alkmaar Willem van Oranje en de Latijnse school Aron Brouwer en Marthijn Wouters Uitkomst van een enquête onder 205 personen in Alkmaar met de vraag: "Wat is het eerste waar u aan denkt als u de naam Willem van Oranje hoort?" Willem van Oranje is onze geschiedenis boeken ingegaan als dé man van de opstand en dé voorvechter van de toleran tie die de Nederlandse volksaard zou worden. Toch is volgens ons enige nuance ring op zijn plaats. Onze vader des vaderlands was een meester in het politieke spel en een prag maticus; de middelen bleken telkens weer het doel te heiligen. Het is wellicht te sterk gesteld dat de Prins, wanneer het goed voor zijn zaak was, zijn moeder zou verko pen, maar zaken als geloof, huwelijk en zelfs mensenlevens waren wel degelijk politieke instrumenten waarmee Willem zijn politieke symfonie speelde. De overstap van het katholicisme naar het calvinisme bracht voor Willem van Oranje veel voordelen met zich mee. De katholie ke kerk was immers veel vermogender dan de calvinistische kerk, en het zal u niet verbazen dat Oranje al snel overging tot annotatie (inbeslagname] van kerkelijke goederen in Holland en Zeeland. Oranje legitimeerde zowel deze annotaties als zijn 'geloofswissel' door te stellen dat het calvi- Oud Alkmaar 201 x 19 Bijna elke Nederlander kent Willem van Oranje; althans, denkt hem te kennen... Maar wie was Willem van Oranje nu echt? Wij hebben onderzoek gedaan naar zijn werkelijke daden en stuitten daarbij ook op Alkmaar. Een witte kraag; 0,5 Schilderij; 2,5 Bestuurder Baas; Oranje (de kleur); 6 Tachtigjarige oorlog/Strijd tegen Spanje; 10 Geschiedenis; 6,5 Wilhelmus; 5 Moord Vermoord; Koningshuis; 9 Nederlandse koning; 12 Nederland (grondlegger van); 8,5 Vader des Vaderlands/ Volksheld/ Nederlandse trots; Prins van Nederland; 2,5 KERKELIJKE GOEDEREN

Oud Alkmaar | 2011 | | pagina 21