Eigenlijk heeft Harold, gedurende vijftien jaar, in twee besturen van de HVA gezeten. Eerst in de periode i$>88-igs>5, toen de ver eniging nog Oud Alkmaar heette, namens de Stichting Behoud Alkmaarse Bodemvondsten en de werkgroep welstand. Dit eerste bestuur onder voorzitterschap van Jaap IJ ff was heel erg politiek geënga geerd, heel erg 'Partij van de Arbeid'. Volgens Harold had het zelfs een links feodaal trekje, en dat was wel wennen. Veel aandacht werd in die tijd besteed aan de kroniek, die steeds meer een historisch tijdschrift werd. Harold zelfheeft als bestuurslid zijn aandacht altijd gericht op de werkgroep welstand. Ook toen gaf men adviezen over de bebouwing in Alkmaar, maar de werkwijze was wel wat anders dan nu. De leden kwamen bij elkaar thuis om te vergaderen en verslagen werden nog met de hand geschreven. Pas na de komst van Jan Beyer als secretaris en lid van de werkgroep werden ze op de computer uit gewerkt. Er zijn veel goede dingen gedaan, maar soms was het wel lastig dat Oud Alkmaar toen geen onafhankelijke club was. Omdat mevrouw Pop, de echtgenote van de bur gemeester, in het bestuur van Oud Alkmaar zat, was de keuze voor behoud van monumentale gebouwen in de bin nenstad toch wel wat ingewikkeld. Zo wilde burgemeester Pop het pand naast het Moriaenshoofd slopen om er een grote glazen entree te bouwen, zodat het stad huis vanaf de Langestraat toegankelijker zou zijn. Eenzelfde soort voorstel werd gedaan voor een grote entreepartij in de Grote Kerk onder het raam van het noor dertransept aan het Canadaplein. Zes jaar later, na zijn afscheid als directeur van museum Kranenburg, kwam Harold in 2001 weer in de werkgroep welstand en in 2002 voor een tweede keer in het bestuur, dat inmiddels een heel ander karakter had gekregen. De vereniging kon over een eigen pand op de Oudegracht beschikken en de politiek verdween gro tendeels uit het bestuur. Toen voorzitter Magda van Amsterdam in 2002 aangaf te willen stoppen werd Harold haar opvol ger. Hij is dat zeven jaar gebleven, van 2003 tot 2010. Harold vond het altijd erg belangrijk om kwesties met de gemeente tactvol te bespreken en tot een compromis te komen. Zo heeft hij ook zijn voorzitter schap vorm gegeven. Bestuursleden hadden erg veel verantwoordelijkheid voor de werkgroepen waar ze in draaiden en de vrijwilligers die daar hun tijd in staken. Hij wilde zich bewust niet elitair presenteren, want de HVA is een vereni ging die toegankelijk moet zijn voor alle Harold Bos in zijn werkkamer. Foto Esther van der Linde Oud Alkmaar 2011 17 HISTORISCHE VERENIGING VOORZITTER

Oud Alkmaar | 2011 | | pagina 19