Un jYïoulin a vent a JCrommem'e (JfoUandej. 15518 samen met twee stadsgenoten een windbrief voor een windhennepklopper bij Amsterdam. Die molen stond buiten de Regulierspoort op Catzenellebogen. Het Alkmaarse drietal bouwde daar gelijk ook een zeemleermolen. Ook deze molen was een der eerste in zijn soort. Jan Claeszn bouwde de twee Amsterdamse windindu- striemolens samen met zijn broer Cornelis Claeszn en hun beider zwager Dirck Pieterszn. Die laatste was al eens eerder opgetreden als borg voor Jan Claeszn. Dit en zijn beroep van zeilmaker suggereren dat Dirck in eerste instantie als geldschie ter bij de Amsterdamse molens betrokken werd. Al met al blijkt de Alkmaarder Jan Claeszn timmerman een centrale figuur te zijn geweest, die samenwerkte met uitvinders van werktuigen voor hennep beuken, mechanisch houtzagen en zeemleer vollen. Voor het hennep beuken verkreeg hij de octrooirechten van Albert de Veer. Voor de nieuwe houtzaagmolen werkte hij samen met uitvinder en octrooihouder Cornelis Corneliszn van Uitgeest. In de zeemleermo len in Amsterdam paste hij met zijn com pagnons een door henzelf verbeterde uitvinding van anderen toe. De inbreng van de Alkmaarse timmerman/molenma- ker Jan Claeszn moet een grote praktische kennis van de bovenkruier zijn geweest, het vermogen om deze kennis te combine ren met uitvindingen van anderen en, vermoedelijk, ook wat eigen geld. Tenminste drie typen windindustriemo- lens van de eerste generatie waren daarvan het resultaat. Wie meer over het onderwerp wil weten, kan in de bibliotheek van het Regionaal Archief Alkmaar een versie van dit artikel met noten en bijlagen raadplegen. Een uitgebreide versie van het artikel zal verschijnen in het tijdschrift Molinolqgie. Pieter Schotsman, die veel gegevens over Alkmaarse molens verzamelde, overleed in 2004. De auteurs bedanken mr. J.H. van den Hoek Ostende voor enkele waardevolle suggesties. Hennepklopper De Blauwe Arend de laatste van dit type in de Zaanstreek (circa 15107]. Prentbrief kaart uit collectie Leo denEngebe Oud Alkmaar 2011 13

Oud Alkmaar | 2011 | | pagina 15