Van kneppels, bokken en Zoutkeetbrug Naamgeving van bruggen in Alkmaar Lucas Zimmerman Net als straten, gebouwen en poorten hebben ook bruggen een naam. Pas in de twintiger jaren van de twintigste eeuw werden brugnamen definitief vastgelegd en besloot men naambordjes op de bruggen aan te brengen. Om te vertellen waar je woont of wilt afspreken is een naam van de plek nodig. Wat opvalt in de literatuur over namen van de verblijfsplek is, dat straatnamen uitvoe rig aan de orde komen maar dat brugna men niet of zijdelings worden genoemd.1 Ze zijn vaak wat onduidelijker en natuur lijk is de verwijzing naar een brug ook minder belangrijk omdat er niemand woont. Onderzoek naar de herkomst van brugnamen is dan ook lastig. Aanvankelijk waren er geen officiële namen, maar slechts aanduidingen in de volksmond die ook konden veranderen. Ook in oude kronieken werden namen niet consequent op dezelfde wijze gebruikt of geschreven. Als bruggen al een naam hadden! In 1606 werd gesproken over 'de brug gemaakt over de Oudegracht nevens de Samaritaanstraat' (Brillesteeg) en in 1619 werd gesproken over 'de brug in de wal op 't end van Luttik Oudorp'. Andere bruggen werden wel gewoon met name genoemd, zoals in 1612 de Kijfbrugge (later Schapen- brug) en in 1615 de Gouwenbrugge.2 In de Alkmaarse situatie zien we dat een brug zelden werd genoemd naar het water waarover deze is gelegen, zoals het geval is De Friese buiten poort met brug vóór de aanleg van het kanaal. J. de Ruyt, 1821 (detail). Collectie Regionaal Archief Alkmaar HOE NAMEN ONTSTONDEN Oud Alkmaar 2010 63

Oud Alkmaar | 2010 | | pagina 9