de Systematische beschrijving der voor ons meest belangrijke voortbrengselen uit de drie rijken der natuur, gewijd aan een Systematische beschrijving der wormen* Gedurende zijn Alkmaar se jaren was hij steeds zeer actief bezig met de uitgave van zijn publicaties. Zelfs in de vroege morgen van zijn sterfdag werkte hij volgens bio graaf Van der Aa nog aan de op één na laatste plaat van zijn Afbeeldingen der Artsenijgewassen welke in de Nederlandsche Apotheek ah zoodanig vermeld zijn, waarvan 54 afleveringen zijn uitgekomen. Toen "viel de teekenpen hem uit de hand; men vond hem dood op zijnen stoel, terwijl een ongewisse streep, van de bloem af, die hij teekende, tot op den rand van den steen, aanwees, hoe zijne hand was afgegleden"7 Anslijn was ook in het bezit van een omvangrijke verzameling van Nederlandse en buitenlandse insecten, planten, hoorns en schaaldieren, vissen op sterk water en door hemzelf geprepareerde skeletten. Dit 'Kabinet van Naturaliën' bestond uit 4467 soorten en vooral de col lectie Nederlandse insecten was "veel com pleter dan eenige openbare of bijzondere verzameling in ons vaderland", zoals zoon Pieter Daniel schreef naar aanleiding van de verkoop van zijn vaders nalatenschap. Die compleetheid vond zijn weerslag in zijn Lijst van Insecten in den omtrek van Haarlem gevonden ter aanvulling van de Naamlijst van Nederlandsche Insecten, gepubliceerd door de Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen te Haarlem.8 Deze publicatie zou Nicolaas in 1826 niet alleen de Zilveren Erepen ning van die maatschappij opleveren, maar ook nog een beurs met acht dukaten. Bij de komst van Nicolaas en zijn kinderen in het huis van Pieter Daniel, was laatstge noemde de enige, die een inkomen had. Een onderwijzer aan een Alkmaarse lagere school met 70 tot 80 leerlingen verdiende zeker niet genoeg om een huishouden van elf personen te kunnen onderhouden. Nicolaas bezat bij zijn overlijden in 1838 niet meer dan zijn bibliotheek en zijn Kabinet van Naturaliën, maar door zijn slechte gezondheid en vele tegenslagen was deze nalatenschap reeds met 2000 gul den bezwaard.9 Derhalve besloot Pieter Daniel om op grond van de verdiensten van wijlen zijn vader voor de opbouw van het lager onderwijs in ons land aan koning Willem I enige financiële ondersteuning te vragen ter vereffening van deze schulden. Hij liet weten dat dit in feite de waarde van de nalatenschap uitmaakte en dat de opbrengst ervan zowel voor de vereffening der schulden als voor het onderhoud van de onverzorgde kinderen moest dienen. B&W van Alkmaar, ingeschakeld om zo snel mogelijk tot een waardeoordeel te komen, lieten weten dat de waarde van het nagelaten Kabinet inmiddels was getaxeerd op 4000 gulden voor het geheel en op 2000 gulden voor het gedeelte van de Nederlandse insecten. Enkele weken later meldde de Gouverneur van Noord- Holland, dat Z.M. de Koning besloten had "de gedane aanvraag in gunstige overwe ging te nemen", maar dat hij het gevraagde bedrag te hoog vond ten opzichte van de werkelijke waarde van de verzameling. Wel verklaarde de koning zich bereid "uit aanmerking der verdiensten welke de overledene zich door zijn pogingen tot verbetering van het lager onderwijs heeft DE NALATENSCHAP Oud Alkmaar 20x0 61

Oud Alkmaar | 2010 | | pagina 7