Alkmaar varia Ringers - de Alkmaarse chocoladefabriek! De Ringersfabriek Heeft u gewerkt bij de Ringers Chocoladefabriek te Alkmaar? Kent u iemand die er gewerkt heeft of heeft u zelf mooie verhalen over Ringers? Over ontstane romances, de personeels vereniging, de werksfeer, de Weense meisjes, of over de likeurbonbons? Het Stedelijk Museum Alkmaar bereidt een tentoonstelling voor over de historie van het bedrijf Ringers. Over de oprichter Hendrik Ringers en zijn broer. Over de luxe bonbons, de inpakmeisjes en de suikerwerken. Graag nodigen wij u uit uw voorwerpen uit te lenen of uw verhalen met ons te delen. Mail ons wat u nog op zolder heeft liggen of vertel ons wat u zich herinnert, naar: ringerstentoonstelling@alkmaar.nl, of stuur een brief naar Stedelijk Museum Alkmaar, Canadaplein 1, 1811 KE Alkmaar. Vergeet niet uw naam en adres te vermelden! Onze secretaris vraagt onze stem te laten horen over de eventuele sloop van de Ringersfabriek. Op zich al merkwaardig dat daarover wordt gesproken. De gemeente heeft in Adriaan Geuze een adviseur aangetrokken van topklasse, die pleit voor het behoud van dit cultuurhistorische monument! De Ringersfabriek vestigde zich als bedrijf in 1905 aan het Varnebroek in Alkmaar. In 1920 werd begonnen met de bouw van een fabriek aan de Noorderkade, die een paar fasen van realisatie heeft gekend. Vanuit mijn ouderlijk huis aan de Frieseweg zag je het tussen de loodsen van houthandel Bierdrager door in de verte staan. Het was het eerste en is ook eigenlijk het enige monumentale industriegebouw van Alkmaar. Vooral als representant belangrijk van een ontwikkeling in de twintiger jaren waar ook de Roosenburggebouwen van Philips in Eindhoven toe behoren, die als jonge monumenten worden behandeld evenals bijvoorbeeld de Sphinxgebouwen naast het Bonnefanten Museum in Maastricht. De familie Ringers bracht in Alkmaar onder andere het element van de moderne industrie dat voor Alkmaar nieuw was en dat verdient ons respect. Wij kunnen dat nu tot uitdrukking brengen door onze zorg voor het Ringersgebouw als cultuurhistorisch monument. Als het gebouw wordt ontdaan van de witte beplating komt er een architectonisch waardevol gebouw tevoorschijn, dat heel typerend is voor een industriegebouw uit de twintiger jaren van de vorige eeuw. Een gebouw dat door zijn heldere structuur, zijn grote maten en zijn grote ramen zich voor tal van functies leent.(...) Aan de Bergerweg is een school gesloopt, verpleeghuis 'De Hout' is al jaren geleden gesloopt, net als de Don Bosco Kerk. Overhaaste vernietiging van waardevolle, bruikbare gebouwen waar nog niets voor in de plaats is gekomen. Dit zou een les moeten zijn, vooral nu wij weer leren dat vindingrijkheid en duurzaamheid zulke verrassende resultaten kan opleveren. Piet Tauber 80 Oud Alkmaar 2010

Oud Alkmaar | 2010 | | pagina 26