zijn geschilderd. De muren in het trap penhuis zijn opnieuw van een stuclaag voorzien. De oorspronkelijke elementen zoals de ronde plaquettes die wetenschap en ambacht tot onderwerp hebben en in de entree zijn aangebracht, zijn zorgvul dig geconserveerd. Toch is niet alles bij het oude gebleven. "Na het overlijden van mijn vader hebben we het huis een gron dige opknapbeurt gegeven, maar zonder de oude kenmerken teniet te doen. We hebben er al een tweede nieuwe keuken in laten zetten en de badkamer hebben we heel comfortabel gemaakt, gericht op het ouder worden. Zo hebben we veel gedaan aan het huis; om het te conserveren en om het comfortabeler te maken. Maar de ziel van het huis hebben we bewaard." Het pièce de resistance van Ruimzicht bevindt zich op zolder. Mevrouw gaat mij voor naar boven over trappen, door met kraaldelen afgeschotte kamertjes, door deuren, een grote zolder en via een wiebe lig laddertje op een vliering hoog onder de dakspanten komen we bij het vlaggengat. Er wordt een ronde houten schijf wegge schoven en daglicht stroomt naar binnen door het gat dat is ontstaan. Ver beneden ons zien we de auto's over de Kennemerstraatweg rijden. De lange vlag genmast, die in houders horizontaal klaarligt, wordt met een eenvoudige beweging naar voren geschoven door het gat. Met 8 oktober hangt er de enorme katoenen driekleur aan met wimpel. De constructie is zo gemaakt dat de mast er nooit naar voren uit kan schuiven. Als de vlag door de wind hevig tekeer gaat, kan de mast alleen naar achteren schuiven, het huis in. Een groot voordeel van deze ingenieuze constructie is dat een kind de was kan doen c.q. de vlag kan uithangen. Mevrouw van Loon vertelt het verhaal van de wimpel die nog niet zo lang geleden plotseling los was gewaaid en eerst om de schoorsteenpijp van Levenslust was gewik keld, even later op het dak van Vierstaten lag te slierten en tenslotte toch bij haar weer halfin het dakluik hing. Alsof hij z'n bestemming weer gevonden had. PIECE DE RESISTANCE Oud Alkmaar 2010 79

Oud Alkmaar | 2010 | | pagina 25