Achter de gevel Ruimzicht, een rijkversierd huis aan de Vierstaten Annelies Veronica Janssen De drie gemeentelijke monumenten Ruimzicht, Vierstaten en Levenslust staan op de oude fundamenten van de herberg die hier vroeger stond. De huizen zijn gebouwd in ïgio. De vader van de huidige eigenaresse kocht het meest oostelijke huis na vier jaar leegstand in rgi8. Mijn vader kocht het huis vanwege de solide bouw", zegt mevrouw van Loon, die de net opnieuw prachtig gehoutschilderde voor deur opent. "Dit huis heet Ruimzicht omdat wij vroeger tot aan het Noord- hollands Kanaal konden kijken. Het kon hier dan ook enorm spoken toen hier tegenover nog landerijen waren. Vandaar de solide bouw en de details die daaraan herinneren." In de woonkamer wijst Van Loon op de vensterbanken waarin een lang pianoscharnier zit. Onder de klep kunnen stalen luiken omhooggetrokken worden die de ramen moesten beschermen tegen ruige (weers-) omstandigheden (zie foto op blz. 75> bovenaan)Maar ook oorlogshan delingen konden een reden zijn om de luiken op te trekken om zo het interieur te beschermen. Op de zijgevel staat niet voor niets in sierlijke letters Geen tijd zonder strijdwoorden die mevrouw van Loon nog wel eens aanhaalt tijdens een gesprek, evenals de uitdrukking datje alles in het leven maar ruim moet blijven zien. Als je in zo'n pand bent geboren en getogen en hoopt er altijd te kunnen blijven wonen, betekent het huis wat voor je. Voor de familie is het huis als een fami lielid. Ze houden ervan. Alles wordt dan ook zeer zorgvuldig onderhouden: de oude handgrepen zijn blinkend gepoetst en de oorspronkelijke paneeldeuren zien er met hun olijfgroene kleur uit alsof ze gisteren Als deze rubriek 'Aan de Voorgevel' zou heten, zouden er minstens net zoveel woorden nodig zijn als nu, zo rijk versierd is de gevel. Laat ik dus me beperken tot wat er 'Achter de Gevel' is te zien en u aanraden de voor- en zijgevel eens goed te gaan bekijken als u er toch langskomt. Tenslotte komt 'tout Alkmaar' wel een keer langs de Vierstaten nummer 1. GEBOREN EN GETOGEN 78 Oud Alkmaar 2010

Oud Alkmaar | 2010 | | pagina 24