was en bleef te Hoorn, tot woede en frus tratie van Alkmaar. Op 8 november 1576 werd de Pacificatie van Gent getekend tot wering van de Spaanse troepen. De huislieden van Bakkum, Wimmenum, Rinnegom en Egmond kregen eindelijk verlof hun koeien te weiden in de Egmondermeer. Of dit betekende dat de Spanjaarden inmid dels uit Egmond waren weggetrokken, lijkt niet waarschijnlijk. In een kroniek aantekening lezen wij namelijk, dat op 16 juli 1573 de Spanjaarden het dorp Egmond in de as hadden gelegd, zodat de bewoners naar Alkmaar trokken. "Eerst na 3 jaar kregen zij van het prinsenvolk verlof om van de Spanjaarden sauvegarde te kopen, waarna zij naar Egmond teruggin gen om hun huizen op te bouwen en hun verwilderde land te bewerken." Op 17 maart 1577 werd door Gecommitteerde Raden besloten het daar heen te leiden, dat al het krijgsvolk in Noord-Holland zou worden afgedankt. Het besluit daartoe moest van de Prins komen, maar het is alleszins duidelijk dat het gevaar nu geweken was. Op 25 mei werd besloten de schans af te breken, die liep van de Rekerdijk tot de Koedijkersluis. Deze schans belemmerde kennelijk het verkeer, zodat Sonoy herhaaldelijk ver zocht werd haast te maken, doch deze haastte zich niet. En op 14 september was de toestand weer helemaal normaal, want op die dag trok de stadsregering van Alkmaar aan het hoofd van een troep burgers met vliegende vaandels en slaande trom uit om Hoorn een lesje te leren. Deze stad was namelijk begonnen met het maken van twee sluizen, een te Rustenburg en een te Avenhorn. Dit met de kennelijke bedoeling de marktvaarders naar hun stad te lokken. Het werk werd ongedaan gemaakt en het gereedliggende houtwerk in brand gestoken. Op 25) mei 1578 werd geheel Holland vrij. In Amsterdam werden de katholieke bur gemeesters op schuiten de stad uit gevoerd en namen de gereformeerden de macht over. En prompt brak er ruzie uit tussen de gecommitteerden van Zuid-Holland, die het College van Gecommitteerde Raden wilden opheffen, en die van Noord- Holland, die dit college wilden handha ven. Noord-Holland won. Een kleine tien jaar later brak er een hevige ruzie uit tussen Alkmaar, Edam, Monnikendam, Purmerend enerzijds en Hoorn, Enkhuizen, Medemblik anderzijds, omdat de drie laatstgenoemde steden eigen munten hadden geslagen en West- Friesland wilden afscheiden van Noord- Holland. Maar dit laatste valt eigenlijk buiten het kader van dit verhaal. In 1973 publiceerde de Vereniging Oud Alkmaar een door Anton Fasel samengestelde kroniek over de jaren 1600 - 1815, onder de titel Alkmaar en zijne Geschiedenissen. De auteur heeft altijd de wens gekoesterd ooit nog eens een kroniek van voor 1600 te maken, waar voor hij te hooi en te gras gegevens verzamelde. Ongeveer anderhalfjaar geleden heeft hij zich serieus daartoe gezet, met als resultaat een kroniek van Alkmaar over de jaren 550- 1600. Het manuscript is in het Regionaal Archief te raadplegen. Het bovenstaande artikel is gebaseerd op gegevens uit deze kroniek. PACIFICATIE Oud Alkmaar 2010 77

Oud Alkmaar | 2010 | | pagina 23