Portret van Sonoy, van enige verraderlij ke activiteit geen doorj. Punt ca. sprake. Volgens Sonoy was er echter wel 1760. Collectie degelijk verraad in het spel. Er werden Regionaal Archief ruim 20 landlopers opgepakt, die onder Alkmaar helse pijnigingen hun verraad bekenden. Zij werden ter dood veroordeeld door een rechtbank, die vanwege haar wreedheid door de bevolking de Nieuwe Bloedraad werd genoemd. In augustus 1575 dreigde er gevaar vanuit Amsterdam, waar volgens de geruchten de Heer van Billy over wel 150 schepen beschikte om de Zuiderzeehavens te ver overen. Hij kwam echter niet, maar koelde zijn woede op Vlieland, waar hij 450 huizen in de as legde. Op 13 november trokken de geuzenkapiteins Helling en Ruychaver met enige manschappen Amsterdam binnen, roepende: "Vive Ie Geus, waer sijn sij nu die de Prins bemin nen?" Maar de inwoners trokken gewa penderhand tegen hen op en dreven hen de stad uit, waar Ruychaver, de dappere verdediger van Alkmaar, en ook Helling de dood vonden. Ondertussen was de toestand binnen West-Friesland verre van ideaal. Toen Alkmaar door de Spanjaarden bedreigd werd, zonden de Noord-Hollandse steden gecommitteerden naar Hoorn, waar zij samen met Sonoy leiding gaven aan de opstand. Aanvankelijk waren er zes steden, te weten Alkmaar, Hoorn, Enkhuizen, Edam, Monnikendam en Medemblik, maar op bevel van de Prins van Oranje moest ondanks verzet van de overige zes Purmerend worden toegelaten. Hieruit zou het College van Gecommitteerde Raden van West-Friesland en het Noorderkwartier voortkomen en dit college zou blijven bestaan, ook toen de verbinding tussen Noord- en Zuid- Holland hersteld was. In 1575 was men al zo ver, dat de 7 steden van Noord-Holland weigerden het platteland enige invloed te geven, ondanks de bevelen van de Prins. Ook lag men voortdurend overhoop met Sonoy, die serieus meende de steden te kunnen beletten ordonnanties en keuren uit te vaardigen zonder zijn goed keuring. Hij was de militaire commandant, maar voor de rest konden de steden hun zaken best zelf wel regelen. En de perma nente zetel van Gecommitteerde Raden ORVJEU" 76 Oud Alkmaar 2010

Oud Alkmaar | 2010 | | pagina 22