krijgen van het stijgende water en begon hij geschut af te voeren, te weten naar Bergen en Egmond. Op 8 oktober was een deel van het Spaanse leger naar Haarlem vertrokken, terwijl een ander deel zich ver schanste te Egmond en daar voorlopig zou blijven. Ook de Spanjaarden, die in de Nieuwpoort lagen, trokken weg in de rich ting van Haarlem, waarop het volk het kamp plunderde en hetzelfde wilde doen met het huis Ter Co ulster. Spaanse ruiters kwamen echter aangestormd, waarop het volk het riet of het water in vluchtte. De ruiters kwamen tot onder de stad, van waaruit zij hevig beschoten werden. "Het is daarom dat sommigen menen Alkmaars Ontzet op 10 oktober te moeten stellen." De strijd was nog lang niet gestreden. Amsterdam en Haarlem waren vast in Spaanse handen en ook hadden zij een ver sterkt kamp te Assendelft. De Spaanse vloot was op 12 oktober weliswaar verplet terend verslagen en Bossu gevangen genomen, maar het gerucht ging dat Amsterdam in Bremen schepen wilde aan kopen om de Zuiderzeehavens te verove ren. Te Alkmaar werd de fortificatie, die tijdens het Beleg uiteraard had stilgelegen, krachtig ter hand genomen. Het eerste wat de geuzen van Sonoy na het Ontzet deden was het platbranden van Oudorp en Huiswaard. Tevens werd een verdedi gingslinie langs de Westfriese Omringdijk gelegd, met schansen onder meer te Krabbendam en Schoorldam. Toen in februari 1574 de winter plotseling streng werd, deden zogeheten vrijbuiters vanuit Assendelft op 15 februari over het ijs een inval en verwoestten enige dorpen. Men zou nog lang last houden van deze avon turiers, die aan de Spaanse kant stonden. In april 1574 zag het er slecht uit. Valdez had de slag op de Mokerhei gewonnen en hervatte het beleg van Leiden. Tevens zond hij zijn ondercommandant de Chevreaux met een grote legermacht naar Waterland. Hierop beval Sonoy, dat elk dorp man schappen moest leveren om te graven en schansen op te werpen. De Spanjaarden zaten ook niet stil, want in de Pinksternacht (30 mei) deden ze een aanval op Wormer en Purmerend, maar de meesten van hen werden gedood of gevan gen genomen. Ook waren ze bezig de sluizen te Zaandam af te breken om naar de schans van 't Kalf te kunnen varen. Sonoy verzocht Alkmaar om drie schuiten met stenen te leveren om bij 't Kalf tot zinken te brengen. Een andere legeraan voerder van de Spanjaarden, de huurling Erich hertog van Brunswijk en Lunenburg, stuurde op 1 juni een trompetter om Hoorn en Enkhuizen voor de koning op te eisen. Sonoy wilde de man zonder meer ophangen, doch de Prins verbood dit en dus werd de muzikant na een jaar in vrij heid gesteld. En op 29 december was het De slag op de Zuiderzee, 11-12 okt. 1573. Prent van Jan Luyken uit 1683. NA HET ONTZET 74 Oud Alkmaar 2010

Oud Alkmaar | 2010 | | pagina 20