namen worden nu gebruikt zoals in 1926 door de gemeenteraad is aangenomen. Ook in de studie van E. Ruysendael over de straatnamen van de binnenstad blijken de namen van een aantal bruggen af te wijken van het raadsbesluit uit 1926.11 Als voorbeeld noem ik de Tesselsebrug die in 1926 nog Texelsebrug werd genoemd en nu Texelsehek heet. Het gaat hier dan wel om de oude Tesselsebrug die lag langs de westkant van het Noord-Hollands Kanaal, tussen de Geestersingel en het Afgesneden Kanaalvlak. Nadat zowel de gemeentearchivaris als de dienst Gemeentewerken het voorstel hadden gedaan de Werfbrug te veranderen in Zoutkeetbrug kwam gemeentearchivaris Dresch in 15125 met het idee toch maar liever de Schelphoekbrug te veranderen in Zout keetbrug. In ieder geval bleef de Werfbrug de Werfbrug (de brug over de Oudegracht tussen de Keetgracht en de Oosterburger straat). De brug over de Schelphoek is in het begin van de discussie in de jaren twintig benoemd als Schelphoekbrug en werd in het raadbesluit Zoutkeetbrug genoemd. Deze brug is echter vervallen met het dempen van de Schelphoek. De nieuwe brug (1957) over de Oudegracht naar de Turfmarkt tussen de Korte Vondelstraat en de Limmerhoek werd vervolgens Zoutkeet brug genoemd. En dan was er ook nog de Zoutbrug die na verschillende wijzigingsvoorstellen toch maar Eenhoornbrug werd. In 1945 werd de Spekbrug omgedoopt in Bathbrug, genoemd naar de eerste partnerstad van Alkmaar. De stad blijft zich vernieuwen, ook een his torische binnenstad. Zo zijn er in de jaren vijftig en zestig van de twintigste eeuw plannen gemaakt voor grootschalige aanpak van de binnenstad. Deze plannen zijn niet tot uitvoering gekomen, maar wel is de Groot Nieuwlandbrug gesloopt en is een nieuwe brug gebouwd op een andere plek. Ook nu vinden er nog ingrijpende ver anderingen plaatst als gevolg van nieuwe ontwikkelingen of min of meer ook als cor rectie op ingrepen uit het verleden. In 1586 werd een nieuwe brug over het Noordhollands Kanaal gelegd om de bin nenstad met Overstad te verbinden. Deze kreeg de naam Tesselse Brug hoewel het hier dus om een ander brug gaat dan de oude Tesselsebrug. Ook werd er in 1997 een Toraiburgbrug. Foto Marlies ten Berge. BRUGGEN ANNO NU fiWiWÖSL Oud Alkmaar 2010 71

Oud Alkmaar | 2010 | | pagina 17