De Gewelfde Stenenbrug, voor heen de Platte Stenenbrug. FotoJ. Elsinga 1978. Collectie Regionaal Archief Alkmaar zou volgens wethouder Thomsen in het verleden onder andere de naam 'ronde steenenbrug' hebben gehad, maar dat is niet juist. Vroeger lag hier de Hoge Stenenbrug die ook wel Vischmarktbrug werd genoemd. Deze brug werd echter in 1888 vervangen door een nieuwe brug die lager was dan de brug bij de Mient en daarom Platte Stenenbrug werd genoemd. Vandaar het stuivertje wisselen van de namen. Het raadsbesluit om deze brug Vischmarktbrug te noemen ging op het laatste moment toch niet door. Dat ook over andere bruggen de naamdis- cussie is gevoerd is af te leiden uit het renvooi op de kopie tekeningen uit 1922. Op deze tekening zien we aan de doorha lingen welke namen in de loop van de dis cussie zijn veranderd. Naast de al genoemde bruggen zijn dat de Nieuwlanderbrug die werd gewijzigd in Popelmansbrug, de Keetkolkbrug veran- 70 Oud Alkmaar 20x0 derde in Vondelbrug en de Voormeerbrug werd Turfmarktbrug. Lang niet alle bruggen werden in het raadsbesluit van 15126 opgenomen. Het ging kennelijk om de bruggen die nog niet uitdrukkelijk waren benoemd en waarbij geen naambordje op de brug was aange bracht. Die andere bruggen bleven heten zoals ze voorheen geheten hadden. Op de stadskaart Openbare Werken van 15180 zijn de namen van de bruggen van de binnenstad tot aan de Singels weergeven. Van twee bruggen wordt de naam anders gespeld dan in het raadsbesluit van decem ber 1926. De Torenburgbrug wordt als Toornburgbrug geschreven en de Boombrug wordt als Boompoortbrug geschreven. Hieruit blijkt dat het onder zochte kaartmateriaal wat betreft de naam geving niet altijd betrouwbaar is. Beide t ■-.minis EINDE DISCUSSIE?

Oud Alkmaar | 2010 | | pagina 16