de Gemeenteraad voorgelegd. Op het laatste moment moet echter duidelijk zijn geworden dat de brug in een eerder raads besluit9 al vernoemd was als Willemsbrug. De brug had altijd Accijnsbrug geheten, maar bij een bezoek van Koning Willem III aan de stad Alkmaar in 1873 was te zijner ere de Accijnsbrug omgedoopt in Willemsbrug. Deze beslissing kon niet zomaar worden teruggedraaid. Andere wijzigingsvoorstellen betroffen de twee duikers aan het uiteinde van de Kooltuin. Ze konden natuurlijk niet allebei Kooltuinbrug genoemd worden! De 'Stene pijp over de Cooltuijn' kreeg in eerste instantie de naam Kooltuinbrug, de 'stene pijp onder de vesten op 't eiijnde van de Cooltuijn' zou Buitenbokkenbrug genoemd worden. De voorgestelde wijzi ging was om deze laatste toch Kooltuinbrug te noemen omdat hier in het verleden het Kooltuinsluisje had gelegen. De 'Stene pijp over de Cooltuijn' zou dan in plaats van Kooltuinbrug Dambrug genoemd kunnen worden, met verwijzing naar de (Voor- en Zij]dam. Zo geschiedde: de brug tussen de Zijdam en het Luttik Oudorp heet Dambrug. De andere duiker bleef echter naamloos: Buitenbokkenbrug vond men toch niet zo'n goede oplossing. Vervolgens was het voorstel om met het vervallen van de naam Buitenbokkenbrug ook de naam Binnenbokkenbrug te laten vervallen en deze te veranderen in Toornburgbrug vanwege de ligging bij de Toornburgstraat. Als de reden was dat Binnenbokkenbrug zo'n lastige naam was, was het probleem hiermee natuurlijk niet opgelost. Ook Toornburgbrug was een 'struikelnaam' en hij werd bij het De nieuwe Bokkebrujj. Foto Lucas Zimmerman. Gemeenteraadsbesluit van 1926 toch maar Torenburgbrug genoemd. De namen van de bruggen over de Mient en het Verdronkenoord gaven ook stof tot discussie. Deze bij elkaar in de buurt gelegen overkluizingen van de grachten zijn allebei stenen bruggen. De brug over de Mient werd vanouds de Platte Stenen- brug genoemd, de brug over het Verdron kenoord was vanouds de Hooge Stenen Brug. In het concept raadsvoorstel werd gespro ken over de Steenenbrug, waarmee men bedoelde de brug over de Mient bij de Langestraat.10 Het raadsvoorstel dat uit eindelijk werd ingebracht sprak echter van Mientbrug. De gemeenteraad sprak zich uit voor de Steenenbrug, zonder toevoe ging dus, hoewel deze brug in de achttien de en negentiende eeuw altijd Platte Stenen Brug had geheten. Nu heet deze brug weer Gewelfde Stenenbrug, zoals de archivaris in 1921 al had voorgesteld en zoals ook al stond op die in 1922 gemaakte tekening met waterwegen en bruggen. De andere stenen brug, de brug over het Verdronkenoord bij de Kapelsteeg, kreeg de naam 'Platte steenen brug'. Deze brug Oud Alkmaar 2010 DE STENEN BRUGGEN 69

Oud Alkmaar | 2010 | | pagina 15