i7. r Bokkebrug. Prent van De Heer, 1^52. Collectie Regionaal Archief Alkmaar Rijk, de waterschappen en twee bruggen die buiten de gemeentegrens lagen maar door de gemeente Alkmaar werden onder houden.6 Deze laatste werden met name genoemd, de Halvemaansbrug en de Mirakelenbrug. Op de 'Bruggekaart der gemeente Alkmaar' uit 1922 zijn alle bruggen getekend die de gemeente Alkmaar in beheer had. Als we deze kaart vergelijken met de kaart uit 1865 zien we dat vele bruggen verdwe nen zijn omdat de Laat [1872], de Oude Vestgracht, Geest (1899) en de Korte Nieuwesloot (1867) gedempt zijn. Alleen de Vondelbrug is nieuw. Uit de correspondentie blijkt dat er nogal wat onduidelijkheid was over de juistheid van de namen. Het voorstel van de directeur gemeentewerken werd door de gemeentear chivaris mej. C.E.C. Bruining van commen taar voorzien.7 Uit de lijst en tekening met grachten en bruggen, die gemeentewerken in 1922 maakte, blijkt, dat de discussie nog lang niet was afgerond. Voorgesteld werd SPv*1 alleen namen op bruggen aan te brengen waarvan de naam 'reeds lang vaststaat'. Na veel uitzoekwerk en briefwisseling in 1924, 1925 en 1926 volgde er in december 1926 een raadsvoorstel en een raadsbesluit in januari het jaar daarop.8 In enkele gevallen ging de discussie over de juiste schrijfwijze van de naam. Spellingkwesties zijn van alle tijden. Zo stelde de gemeentearchivaris voor de naam bokkebrug te veranderen in Bokkenbrug, omdat het een brug betrof waarover bokken werden vervoerd naar de veemarkt, maar de directeur Gemeentewerken en ook de ambtenaar bleven vasthouden aan Bokkebrug. In het uiteindelijke raadsvoor stel werd de brug niet meer genoemd. De Sandersbrug werd Zandersbrug. De Friesche Brug bleef in de jaren twintig nog gewoon met sch en moest wachten tot met de aanleg van de nieuwe brug in 1952 ook haar naam gewijzigd zou worden naar moderne spellingsregels en Friese Brug werd. In andere gevallen stelde de gemeentear chivaris voor de naam te wijzigen in een meer passende, op historisch onderzoek gebaseerde naam. Zo had zij graag de Bergerbrug hernoemd willen hebben in Geesterbrug en de naam Kennemerbrug willen handhaven in plaats van Heilooërbrug, als verwijzing naar de voor malige poorten. Voor de Rijksbrug nr. 40 had zij de naam Kwakelbrug voorgesteld. Deze drie voorstellen haalden het niet. Andere voorstellen waren succesvoller. Zo werd haar voorstel de Willemsbrug om te dopen tot Accijnsbrug gevolgd door de directeur Gemeentewerken en in 1926 aan 68 - - I t K.Kïeure,-. NAAMSVERANDERING Oud Alkmaar 2010

Oud Alkmaar | 2010 | | pagina 14