vermeld zijn op deze kaart niet met name genoemd, zoals de Nieuwlanderbrug, Ridderstraatbrug of de Hofstraatbrug. Maar er zijn ook bruggen die op deze kaart wel zijn genoemd maar op de bruggen- staat niet met naam zijn vermeld, zoals de Sint Annabrug en de Kuipersbrug. Hierbij is geen patroon te ontdekken. Eind 1920 gaven Burgemeester en Wet houders aan de directeur Gemeentewerken opdracht om een onderzoek in te stellen naar de namen van bruggen. Directe aan leiding was, dat de soortnaam 'kneppel brug' als eigennaam werd gebruikt. Dé kneppelbrug in Alkmaar was de in 1898 aangelegde voetgangersbrug tussen Zilverstraat en Emmastraat. Deze werd in 1909 vervangen door een nieuwe, bredere brug die de Emmabrug werd genoemd. De kneppelbrug werd oostelijker naar de Baansingel verplaatst. In de volksmond bleven beide bruggen echter Kneppelbrug heten, wat leidde tot verwarring. B&W constateerden vervolgens "dat de bruggen in deze gemeente eigenlijk nimmer offici eel benaamd zijn". Tegelijkertijd wilde men dat de naam dan op de brug zou worden aangebracht. De verantwoordelijk ambtenaar mengde zich in de discussie.5 Het onderzoek werd gedaan door de dienst Gemeentewerken en uit haar rapport blijkt dat er op dat moment 71 bruggen zijn geteld inclusief de bruggen van het De Kneppelbrug tussen Zilverstraat en Emmastraat in 1900. Collectie Regionaal Archief Alkmaar De nieuwe bredere Emmabrug,foto 1910. Collectie Regionaal Archief Alkmaar DE NAMEN VASTGELEGD Oud Alkmaar 2010 6y

Oud Alkmaar | 2010 | | pagina 13