planken aan weerszijden. Maar de meest voorkomende brug in Alkmaar was de ophaalbrug, die scharnierde vanaf een wal- zijde. Een tegengewicht zorgde ervoor dat de brug zonder veel krachtsinspanning kon worden geopend. Juist omdat een dergelij ke brug veel voorkwam, vinden we hem niet terug in een brugnaam. Pas vanaf de achttiende eeuw verschenen er kaarten van Alkmaar waarop de brugna- men werden vermeld.4 De eerste kaart die speciaal is gemaakt om bruggen en brug- namen weer te geven is gemaakt in 1780. De herkomst is onbekend, in het Regionaal Bij het jaarverslag 1856 van de gemeente Alkmaar was een bruggenstaat gevoegd. Op deze staat werden, naast de materiaal specificaties en de maten van de bruggen, de gewone benaming' en de ligging van de bruggen vermeld. De lijst is niet uit puttend. Niet alle bruggen hebben een naam of staan vermeld. Bruggen, die op de kaart uit 1780 alleen een aanduiding hebben, zoals 'dbrugh tegen de St Annastraat' (Sint Annas traatbrug] en ook sommige bruggen met een echte naam zoals 'dCuijpersbrugh' (Kuipersbrug) zijn in dit overzicht niet met naam vermeld. Sommige bruggen zijn niet opgenomen in de lijst omdat ze niet van de gemeente zijn maar inmiddels onder de Rijksbruggen vallen, zoals de brug bij de Friese Poort. Als we deze bruggenstaat vergelijken met een kaart van Herm. Coster Zn. uit 1865 doet zich hetzelfde probleem voor. Ook hier zijn lang niet alle bruggen vermeld. Ten opzichte van de bruggenstaat uit het jaarverslag van de gemeente uit 1856 ont staat een wisselend beeld. Sommige bruggen die wel in de bruggenstaat staan Uitsnede uit de brugg enkaart van 1/80. Collectie Regionaal Archief Alkmaar De Kuipersbrug. Foto Lucas Z immerman Archief is alleen een lichtdruk aanwezig. Aan de hand van deze kaart zijn de namen van de bruggen zoals die toen gebruikt werden te herleiden. In de schrijfwijze wordt verwezen naar een straat, 'dbrugh tegen de huijbrouwersteegh', of naar een water zoals bij 'dBrugh over de Linde Graft'. Een enkele keer wordt verwezen naar een locatie, 'dBrugh op t hoffof is er een eigen naam zoals 'Speckbrugh'. Bij wat we nu duikers noemen spreekt men van 'steene pijpen', zoals de 'dStenenpijp op de Dijk', die nu Torenburgbrug heet. 66 Oud Alkmaar 2010 DE EERSTE BRUGGENKAART DE BRUGGENSTAAT VAN 1856

Oud Alkmaar | 2010 | | pagina 12