De Schermervlot brug in 15140. het soort brug kwam in de naam voor, Collect ie Regionaal zoals bij de voormalige Vlotbrug over Archief Alkmaar het Kanaal tussen de Bierkade en de Eilandswal, of de Drijfbrug tussen Eilandswal en Hondsbos. Voordat het Noordhollands Kanaal gegraven werd was hier ook al veel water te overbruggen, wat we kunnen zien aan de Lange Brug die hier ooit lag. Een andere naamgever is de bij zondere constructie, zoals bij de brug in de vestingwal naar het Zeglis: de Oorgatbrug had slechts een smalle doorvaaropening voor één schip. Een heel klein ophaalge- deelte zorgde ervoor dat de mast van een schip niet gestreken hoefde te worden. De Ho(o)gebrug was een brug die hoger was dan gebruikelijk waardoor de brug voor de meeste schepen niet open hoefde. Verder kenden we nog de Kwakelbrug, een hoge en smalle voetbrug met trappen of schuine Soms waren bruggen zo herkenbaar door hun vorm of door het materiaalgebruik dat ze daar hun naam aan danken. In een tijd dat alle bruggen van hout waren gemaakt was de stenen brug bijzonder. Deze naam vinden we dan ook terug in de Gewelfde Stenenbrug en de Platte Stenenbrug, allebei in het centrum van Alkmaar. De Kneppelbrug (de oude Emmabrug) heeft een naam die verwijst naar de houten leu ningen die er uit zien als 'knuppels'. Ook gelegen Bergerweg. Ook de Tesselsebrug en de Heilooërbrug vallen in deze catego rie. De richting van de brug kan ook veel dichterbij liggen: de Turfmarktbrug leidt naar de plek waar turf verhandeld werd, over de Eilandsbrug kwam je op het eiland, in dit geval het Veneetse Eiland. HAUTEMA'S «UNSTMESTHANDEl NÏ Oud Alkmaar 2010 65 UITERLIJKE KENMERKEN

Oud Alkmaar | 2010 | | pagina 11