bij de Bleekerslootbrug over de Bleekersloot. Dat kan ook alleen maar als er slechts een brug over dat water ging. Veel vaker kwam het voor dat brugnamen een relatie hadden met namen uit de omgeving. De bruggen bij de toegang tot de stad hadden meestal dezelfde naam als de poort, het hek of de boom. Zo heette de Friese Brug ooit de 'Vriesse poorts brugh'3 want hij lag bij de Friese Poort en de Boombrug lag bij de boom die ter verdedi ging van de stad over het Zeglis lag. De Nieuwlanderbrug is genoemd naar de zes- tiende-eeuwse Nieuwlanderpoort. Niet alleen naar poorten werd verwezen, het was natuurlijk ook handig om een brug te noemen naar een belangrijk gebouw in de buurt. Zo kennen we de Accijnsbrug bij de Accijnstoren en de Wolfsbrug, die genoemd werd naar de inmiddels verdwe nen molen De Wolf De huidige Turfmarktbrug heette vroeger Lelijbrug, naar bierbrouwerij De Lely, en de al lang verdwenen Pestbrug verwees naar het nabij gelegen Pesthuis aan de Paternosterstraat. De Rootorenbrug dankt zijn naam aan de Rootoren of Rode Toren, een onderdeel van de middeleeuws verde digingswerken van de stad. Meestal echter had de brug de naam van de straat die er over heen ging of erop aan sloot. Zoals bij de Kennemersingelbrug, de Sint Annastraatbrug of de Dijkbrug. Sommige straten worden tweemaal ver noemd zoals bij de Baangracht met de Baanbrug en de Baansluis. Bij dergelijke naamgeving was het gebrui kelijk de brug te vernoemen naar de straat aan de oudste zijde van het water, zoals de Ridderstraatbrug, die in het verlengde van de Ridderstraat richting Zilverstraat ligt. Veel van de bruggen met dit naamprincipe zijn met het dempen van de Laat en de Nieuwesloot verdwenen. Bij nieuwere bruggen werd het principe van het vernoe men van de oudste straat niet meer toege past: de Emmabrug is niet vernoemd naar de oudere Zilverstraat maar naar de nieu were Emmastraat. Sommige bruggen geven een richting aan, zoals de Bergerbrug die vanuit de stad richting Bergen gaat via de verderop niLL", STRATEN EN BRUGGEN De Heilooërbrug rond 15100. Collectie Regionaal Archief Alkmaar 64 Oud Alkmaar 2010

Oud Alkmaar | 2010 | | pagina 10