Cornells Jonker studeert aan de piano zichzelf kat de leermeester zien als Klaas naar het conservatorium gaat. Jonker gaat met hem mee en laat zich als een geïnte resseerde vader informeren door de docenten. Cornelis Jonker houdt altijd afstand tot zijn koorleden. Een glas na afloop drinkt hij alleen met het bestuur. Voor de leden, ook voor Klaas Venneker, blijft hij ook altijd meneer Jonker. Pieter-Jan Olthof, dirigent van de orato riumkoren in Bergen, Castricum en Schagen was een van de vier leerlingen van Jonker die naar het Conservatorium gingen. Als zoon van de secretaris en later voorzitter van de Alkmaarse Oratorium vereniging werd hij lid van het jongens koor voor de Matthaus Passion en kwam bij zijn dirigent op les. Geen makkelijk man, herinnert hij zich, maar een goed hand, hij duldt geen desinteresse en uit zich vaak zo cynisch dat daardoor ook vijandschappen ontstaan. Alles staat in het teken van zijn ambitie. Die verwezenlijkt hij behalve in concerten, waarbij de Matthaus Passion een speciale plaats inneemt, eveneens op concoursen. Met minder dan de eerste plaats is hij niet tevreden. Als Cornelis thuis gasten heeft laat hij Klaas komen om voor de gezelligheid jazz te spelen op de piano. Zo ontstaan er tevens nuttige contacten voor de carrière van Klaas, die daarnaast ook profiteert van de zakelijke kwaliteiten van zijn leraar. Als hij Cornelis vraagt wat voor salaris hij bij een koor moet vragen, geeft die hem de volgende raad: werk een maand gratis, na die maand wil het koor je niet meer kwijt en dan kun je eisen stellen... Hij is blijvend geïnteresseerd in het zakelijk wel en wee van zijn meest begaafde leerling. Een warme kant van ANDERE TIJDGENOTEN OVER JONKER Oud Alkmaar 2010 33

Oud Alkmaar | 2010 | | pagina 7