gaten en noteert de aanwezige leerlingen; wie komt krijgt een hoger cijfer... Een van die oud-leerlingen herinnert zich dat als je maar met je ogen dicht luisterde het cijfer niet kapot kon. Zo voedt Jonker hele generaties op in de klassieke muziek. Waardering oogst hij overal waar hij werkt. Zijn koren waarderen zijn serieuze aanpak. Toch is het voor de zangers en zangeressen niet altijd makkelijk. Een koorlid dat te laat op krakende schoenen binnen komt sluipen krijgt het advies de volgende keer op pantoffels te komen. De kooropstelling laat hij niet bepalen door sym- of antipathieën, voor zijn neus wil hij graag de jeugd zien. Een koorlid dat niet meer aan zijn artistieke eisen kan voldoen wordt onverbiddelijk verwijderd. Nu nog herinnert iemand zich het verdriet van oma die niet meer op het koor mocht zingen en zo haar wekelijkse uitje en haar vriendinnen miste. Maar zijn trouw en vakmanschap staan buiten kijf. Hij wordt op handen gedragen. Vlak voor Kerst beginjaren vijftig vertelt een buurman hem dat de organist van de RK kerk in Schoorl ziek geworden is. Zou Cornelis hem willen vervangen? Hij zegt zijn medewerking toe. Maar een protestant in zijn kerk, dat wil de pastoor onder geen voorwaarde. Enige jaren later echter, onder een nieuwe pastoor, liggen de tegenstellingen niet meer zo scherp. Cornelis wordt dirigent van het RK kerkkoor. Zijn koorleden dragen hem op handen. In 1980 wordt hij zelfs eredirigent en hij dirigeert er tot aan zijn dood. Enige ijdelheid is de grote dirigent niet vreemd. Hij verft zijn haar, in die tijd voor een man heel ongebruikelijk. Zijn leerlingen van de HBS herinneren zich hem met een grijs uitgegroeide scheiding. Een leuke anekdote is ook dat dirigent Jan Couvée eens memoreerde dat de dames in zijn Toonkunstkoor uit de betere kringen kwamen. Cornelis beaamt het: "Ja, mijn dames zijn keukenmeiden, maar zij kunnen tenminste zingen!" Op 16 juli 1947 viert Cornelis zijn 25-jarig dirigentenjubileum. De koren waarvan hij De Nederlands Hervormde Oratorium Vereniging in 1947. Collectie Regionaal Archief ZINGENDE KEUKENMEIDEN JUBILEA Oud Alkmaar 2010 31

Oud Alkmaar | 2010 | | pagina 5