Foto uit 1947 van het dameskoor 'HalfVijf te Alkmaar. Collectie Regionaal Archief het koor van hem over te nemen. Kees, die zich inmiddels Cornelis is gaan noemen, weigert: Amsterdam vindt hij te ver. Muzikaliteit, ambitie en zakelijkheid brengen de jonge Cornelis verder: eerst is hij enige jaren dirigent van het Bergens Mannenkoor, maar dat moet plaatsmaken voor het gemengde koor Daniël de Lange uit Koog aan de Zaan, dat in 15133 °P zijn beurt wordt ingeruild voor het Alkmaarsch Vrijzinnig Zangkoor en het Alkmaarsch Vrijzinnig Knapenkoor. Op de jaarlijkse viering van 8 oktober leidt hij een kinderkoor van 1000 kinderen die in de vroege morgen voor het huis van de burgemeester een aubade komen brengen. En als Prinses Juliana in 15133 in Alkmaar op bezoek komt zingen 300 zangeressen en zangers haar toe bij het Victoriebeeld: Jonker dirigeert. Met zijn koren doet hij mee aan concoursen en vaak gaat hij met een prijs naar huis. Hij wordt al gauw ook gevraagd als jurylid op te treden. In 1937 verhuist de familie Jonker naar een huis in Schoorl, waar Cornelis het Schoorl's Gemengd Koor opricht. Bij zijn 12V2 -jarig dirigentenjubileum vullen de vrijzinnige koren een deel van het programma, zijn andere koren de rest. Dat zijn er nóg zes! Behalve 'Zang en Vriendschap' dirigeert hij inmiddels zijn eigen koorklassen in Alkmaar en in Schoorl, het Schoorl's Gemengd Koor, 'Zanglust' en dameskoor 'HalfVijf. In de Tweede Wereldoorlog weigert Cornelis Jonker te tekenen voor de Kultuurkamer. De sanctie is duidelijk: hij mag niet meer optreden. Toch dirigeert hij zijn Vrijzinnig Zang- en Knapenkoor op 15 mei 15143 met een Matthaus Passion, voor het eerst in Alkmaar. De eisen van de Kultuurkamer omzeilt hij: want, verklaart hij aan de autoriteiten, het is een kerk dienst en dat mag. Hij komt ermee weg... Een traditie is geboren! Zijn uitvoeringen van de Matthaus Passion worden beroemd. Het succes met oratoria leidt ertoe dat het Vrijzinnig Zangkoor in 194A zijn naam wijzigt in Nederlands Hervormde Orato rium Vereniging [en in 1954 in de huidige naam: Alkmaarse Oratorium Vereniging). Als later in de oorlog de bevolking geëvacueerd wordt, biedt de dominee in Schoorl hem aan dirigent/organist in de kerk te worden en zo een evacuatie te ontlopen. Hij neemt het aanbod graag aan. Zijn hele verdere leven is hij die functie trouw gebleven. Dankzij de behaalde diploma's heeft Cornelis onderwijsbevoegdheid gekregen en wordt na de oorlog muziekleraar aan de Rijkskweekschool, de HBS en de Bergense MMS; overal leidt hij het schoolkoor. Van de schoolkinderen verwacht hij dat ze in de Grote Kerk naar zijn Matthaus Passion komen luisteren. Hij houdt de speciale jongerentribune in de kerk goed in de 30 Oud Alkmaar 2010 MATTHAUS PASSION

Oud Alkmaar | 2010 | | pagina 4