Cornelis Jonker CornJonker Herman Gelens Al in 1943 startte hij in Alkmaar een Matthaustraditie. Vele Alkmaarders zongen in zijn koren. Maar ook in de omgeving leidde hij zangers. Wie was Cornelis Jonker en wat was de basis voor zijn succes? Cornelis Jonker wordt op 24 augustus 1901 in Alkmaar geboren. Zijn vader is veehan delaar, niet een beroep dat direct doet denken aan de muziekwereld, wel een milieu waar het zakelijke met de paplepel wordt ingegoten. De jonge Kees doorloopt de driejarige HBS en volgt in zijn geboor testad piano- en orgellessen bij Jac. Bonset en Johan Kuiper. Kuiper adviseert hem al gauw de toonkunst als vak te kiezen. In die tijd, als Jonker 15 is, sterft zijn vader. Het beroep van zijn vader trekt hem niet, Kees wil ook zelf enkel verder in de muziek en vervolgt zijn theorielessen bij J.W. Kersbergen in Amsterdam. Hij ontvangt het diploma pianoleraar van de Koninklijke Nederlandse Toonkunste naarsvereniging en bevestigt, zoals dat toen gebruikelijk was, een bord naast de voordeur waarmee hij zich bekend maakt als piano, orgel- en muziektheorieleraar. In het begin geeft hij vooral kinderen les. Al gauw vindt hij een tweede manier om in zijn onderhoud te voorzien: het oprichten van kinderkoren. Hij doet dat simpelweg door het aanbrengen van aanplakbiljetten. Mede door zijn groei ende reputatie als pianoleraar komt er voldoende respons. Met de kinderen zingt hij cantates en hij organiseert kinder musicals voor hen. In 1920 ontmoet hij op de kermis Beli Bok. Haar vader, van oorsprong boterhandelaar, runt samen met haar moeder een pension in Bergen. Zelf schildert ze en wordt gecoacht door een vaste kostganger van het pension, de dichter Adriaan Roland Holst. Trouwen doen Beli en Kees pas in 15127: eerst moet er voldoende bestaanszekerheid zijn! De weg naar het echte koordirigentenvak gaat van start als het Alkmaars dubbel mannenkwartet 'Zang en Vriendschap' Jonker in 1922 uitnodigt hen te gaan dirigeren. Een vervanging wegens ziekte bij 'De Stem des Volks' volgt. Het werken met koren stimuleert hem extra zich in het dirigentenvak te bekwamen, en dat doet hij bij Fred J. Roeske, in die tijd een vooraanstaand koordirigent van onder meer het toen beroemde Apollo Mannen koor in Amsterdam. Dit was niet iemand die zomaar iedereen aannam. Het moet tussen die twee van meet af aan geklikt hebben, want in die tijd krijgt hij Roeske's foto met een opdracht waarin deze hem prijst als begeleider. Bij Roeske behaalt Jonker het diploma Koordirigent. Wanneer Roeske in 1922 bij Apollo vertrekt, biedt hij de 21-jarige dirigent aan MUZIEKLEERAAR PIANO ORGEL THEORIE DIPLOMA tcTvJAA KOORDIRIGENT Oud Alkmaar 2010 29

Oud Alkmaar | 2010 | | pagina 3