Alkmaar varia IMMIGRANTEN De afdeling Hollands Noorderkwartier van de Neder landse Genealogische Vereniging heeft ter gelegenheid van haar 45-jarig jubileum een boek uitgegeven onder de titel Immigranten in Alkmaar 1860-1880. Het boek is een combinatie van de doctoraalscriptie van Maria G. de Leeuw over de Alkmaarse immigranten tussen 1860 en 1880 en een aanvulling daarop door leden van de afdeling Hollands Noorderkwartier die van een 25-tal personen korte genealogieën samenstelden. Op deze wijze komt zowel het algemene verhaal als het persoon lijke verhaal aan bod. In die periode van 20 jaar kwamen 358 immigranten naar Alkmaar, van wie een groot deel uit Duitsland. Onder hen vele namen die in het Alkmaarse een bekende klank kregen, zoals Lienesch, Brunklaus, Klasener, Pedroli, Witte. Door de kleinschaligheid van de stad en de geringe omvang van de migrantenpopulatie was er in Alkmaar geen sprake van groepsvorming. De immigranten gingen vrij geruisloos op in de Alkmaarse bevolking. Deze zomer is er op de Paardenmarkt uitgebreid archeo logisch onderzoek gedaan. Zestiende-eeuwse kaarten laten zien, dat hier de kerk heeft gestaan, die hoorde bij het Minderbroedersklooster. Dit was waarschijnlijk op de plek waar de onlangs afgebroken Rabo-bank en Brand weerkazerne stonden en waar daarvoor nog andere gebouwen hadden gestaan, zoals in de negentiende eeuw de gasfabriek. Daardoor zijn teveel sporen verloren gegaan om te bepalen waar die kerk precies gestaan heeft. De voorgenomen herinrichting van de Paardenmarkt bood echter wel gelegenheid om te onderzoeken of het grondvlak van die kerk zich ook buiten het genoemde perceel uitstrekte. Gelukkig wist men dat als de kerk zich daar zelf niet zou bevinden, dan toch in ieder geval wel het bij die kerk horende kerkhof. Met medewerking van studenten van de Leidse universiteit is men bezig geweest het terrein bloot te leggen en zijn er vele skeletten aangetroffen. Vervolgens heeft men DNA- en ander onderzoek verricht, waardoor bijvoorbeeld leeftijd en geslacht van de betrokkenen kunnen worden vastgesteld en soms ook duidelijk wordt waaraan een bepaalde persoon is overleden. Voor minstens één man was dat laatste onderzoek niet nodig. In het hoofd van zijn skelet kon nog de musket-kogel worden aangetroffen, waarmee waarschijnlijk een Spanjaard hem bij het beleg van 1573 had doodgeschoten. Weer wat later werd zelfs een heel massagraf ontdekt. Over wie hier in lagen ontstond al direct een hele discussie tussen de vroegere gemeentearchivaris W.A.Fasel, die denkt dat het Spanjaarden waren en archeoloog Rob Roedema, die het houdt op Alkmaarse burgers of Geuzensoldaten. Ook hier zal nader onderzoek mogelijk uitsluitsel geven. Op het laatste moment is er nog een graf uit de Ijzertijd te voorschijn gekomen, dus al uit een tijd dat er van een nederzetting nog geen sprake was. Deze spectaculaire vondst haalde diezelfde dag nog het NOS-journaal. Er werden echter niet alleen skeletten gevonden. Op een gegeven moment kwam een hele bestrating te voor schijn, die niet een twee drie op bestaande plattegron den kon worden teruggevonden. Kortom, er valt nog heel wat uit te zoeken en wij komen er in een volgend nummer nog op terug. De opgraving in de warme zomermaanden trok behoor lijk wat publiek. Verbaasde buitenlandse toeristen, die niet goed wisten wat ze tegen hun kinderen moesten zeggen, toen die zomaar met een echt skelet van een echt mens werden geconfronteerd. Maar ook veel Alkmaarders stonden toch even stil achter de hekken, waarmee de onderzoeksplek zorgvuldig was omgeven. Binnen die hekken stonden goed zichtbaar een aantal borden waarop duidelijke voorlichting werd gegeven. Historisch Alkmaar heeft zich hier weer van zijn beste kant laten zien. Immigranten in Alkmaar Tl.*» Oud Alkmaar 2010 53

Oud Alkmaar | 2010 | | pagina 27