de zeventiende eeuw winkel en pakhuis was, heeft Leen zijn muziekkast met grammofoon en bibliotheek. Hier kan hij zich in zijn luie stoel heerlijk ontspannen na een drukke dag. De voorgevel van dit voorhuis is voorzien van een trapgevel, leeuwen, mannen- en engelenkoppen en een gevelsteen met in gouden letters: 1623. uitgeplozen. In de zeventiende eeuw lijkt het gebouwd te zijn door iemand van de magistratuur, gelet op de leeuwenkoppen in de gevel. In de achttiende en negen tiende eeuw was het eigendom van verschillende dominees, soms werkzaam buiten Alkmaar, zoals in Oude en Nieuwe Niedorp. In de twintigste eeuw woonde er de bekende Alkmaarse schilder/fotograaf Wiedijk, die er tevens zijn atelier had. Toen zij het huis kochten in 1988 was het achterhuis net helemaal opnieuw opge trokken. De verdieping met de bedsteden voor de twaalf kinderen die er nog rond 1900 woonden met hun ouders "en een commensaal" werd op een vide na wegge laten, waardoor een tuingerichte woonka mer van zes nieter hoog met zicht tot in de balkennok ontstond. In de verbinding tussen voor- en achter huis ligt de ruime keuken met eettafel en zicht op de met veel buxushagen gevulde achtertuin. In het kleine voorhuis, dat in Leen: "De buitenvorm en de voorkant is rijksmonument. Dit betekent dat we kleur, soort cement, vormgeving of klap raampjes niet zelf mogen bepalen, maar dat altijd in overleg met de monumentendienst moeten doen. Van binnen is het een modern, comfortabel huis. Als je nu vraagt wat het meest heeft bijgedragen tot bescherming van het monument, dan zijn dat de verkeersmaatregelen die hebben geleid tot het weren van het zware verkeer over de gracht. Toen de vrachtwagens nog over de Oudegracht reden zaten wij hier binnen te rammelen. Dat komt doordat deze huizen met een korte fundering en zonder palen op de zandgrond zijn gebouwd. Op een uitloper van de zandrug, waarop ook de Grote Kerk staat. Ten tijde van de bouw van de Singelgarage dansten de kopjes van hun schoteltjes toen de damwanden werden geslagen en dat gebeurde ook toen er in Bergen bij het gasveld aardbevingen waren. De muurankers rammelden in de gevel. We hopen dat die tijden voorbij zijn en dat monumenten ais dit het niet meer zo voor hun kiezen krijgen. Dat is het behoud voor de toekomst." VERKEERSMAATREGELEN Oud Alkmaar 2010

Oud Alkmaar | 2010 | | pagina 26