perklijst. De perklijst was opgebouwd uit vier lagen karton, die in een mal waren geperst. Opvallend is dat de andere ornamenten van een ander materiaal zijn gemaakt. Hierin is krantenpapier en zaagsel aangetroffen. De gegevens duiden erop dat het stucwerk aan het eind van de negentiende of begin twintigste eeuw is aangebracht. De Lodewijk XV stijl duidt op een datering aan het eind van de negentiende eeuw. In het begin van de twintigste eeuw kozen huiseigenaren eerder voor de meer eigen tijdse vormgeving van de Jugendstil, al worden stucornamenten in Lodewijk- stijlen in catalogi van begin twintigste eeuw nog wel weergegeven. Na wat zoekwerk blijkt een dergelijk bloemen- patroon ook in het voorhuis van boerderij Westerlee in de buurt van Veendam te zijn toegepast. Het patroon is terug te vinden in een van de catalogi van de papierstucfirma Bennewitz Co. De hoekornamenten en het lijstwerk zijn echter niet herkenbaar als Bennewitz-fabricaat, daarvoor zijn de rozetring en het lijstwerk iets te grof Toch is het erg aannemelijk dat het papierstuc van een Duitse firma afkomstig is. Het is namelijk gemaakt van Duits krantenpapier en de ornamenten zijn teruggevonden in bladen van een catalogus van een Duitse (nog onbekende] firma. Informatie over producent en opdrachtgever is belangrijk voor de waardering van het stucwerk en dus ook voor de kans op behoud van een dergelijk interieuronderdeel. Er is over het algemeen minder waardering voor het 'plakwerk' van het jongere stucwerk, maar het zou jammer zijn als deze bijzondere manier van interieurdecoratie in de toekomst verloren gaat. Detail van het papierstucplafond Langestraat 14. Monumentenzorg Archeologie Gemeente Alkmaar Onder deze verflaag werden verschillende lichtgroene tinten aangetroffen. Het lijkt erop dat elk onderdeel van het plafond een iets andere tint groen heeft gehad. Deze kleurnuanceringen worden wel vermoed, gezien de verwantschap van de rozet met de rozet in de vestibule van Kennemer- straatweg 142. Dit papierstuc plafond is in meerdere zachte gele en groentinten geschilderd. Het lijstwerk en de rozet zijn in Lodewijk XV stijl ontworpen. Deze Franse stijl, ook wel Rococo genoemd, werd vanaf halverwege de achttiende eeuw in de Nederlandse architectuur toegepast. Voor stucwerk was de stijl in de negentiende eeuw zeer populair. Kenmerkend zijn de asymmetrische kuiven ter plaatse van de hoekornamenten en de zwierige vormen van het lijstwerk. Opvallend is het veel modernere bloemenpatroon van de 50 Oud Alkmaar 20x0

Oud Alkmaar | 2010 | | pagina 24