Stucwerkplafond van Kennemerstraatweg 142, de vestibule van Huize Alcmaria. Monumentenzorg Archeologie Gemeente Alkmaar in de vestibule in een moderne stijl zijn uitgevoerd, namelijk Jugendstil. De ornamenten in de kamer-en-suite zijn uitgevoerd in een ouderwetse Lodewijk- stijl, deze staan ook niet in de catalogus van t5>t2, maar in die van 1880. Bijzonder is dat de collectie mallen bewaard is gebleven en de ornamenten dus nog steeds door Rescura bv geleverd kunnen worden. In de negentiende eeuw waren in Neder land voor zover bekend drie papierstuc- firma's: de firma Bennewitz Co, de Holland in Monnickendam, waarvan de inventaris later aan Groningen verkocht werd, en Gouda in Gouda. Bennewitz Co bezat echter een monopoliepositie. Er werden stucornamenten voor zowel binnen- als buitenland vervaardigd, die gewoon per post verstuurd konden worden. Bennewitz is bekend geworden door de prestigieuze gebouwen die zij van stucwerk heeft voorzien. Een van de grootste projecten was het papierstucpla- fond in de hal van het treinstation van Groningen, dat door Jan Zijlstra is gerestaureerd. Hij heeft waardevolle informatie kunnen leveren voor de toeschrijving en datering van het plafond in Langestraat 14. Bij een verbouwing in het pand Lange straat 14 werd ook het gedecoreerde plafond verwijderd. Monumentenzorg heeft fragmenten mee kunnen nemen voor onderzoek. Het bleek een papierstuc plafond te zijn dat bestond uit een perk- lijst met een bloemenpatroon, een rand- lijst met hoekornamenten en een rozet in het midden. Op het houten plafond was linnen gespannen en hierop was door middel van spijkers in de verdiepte delen van de ornamenten het papierstuc aangebracht. Het plafond was op moment van ontdekking in gangbare witte 'tonsurton' tinten beschilderd, waarbij het lijstwerk en de rozet goud waren geschil derd. LANGESTRAAT 14 Oud Alkmaar 2010 49

Oud Alkmaar | 2010 | | pagina 23