Alkmaars papierstuc Saskia Hulskes De toepassing van stucwerk als decoratief materiaal voor de versiering van openbare gebouwen, godshuizen en luxe woonhuizen kwam in de negentiende eeuw veelvuldig voor. Nieuwe productiemethodes leidden tot de ontwikkeling van papierstuc, dat in een aantal Alkmaarse panden is aangetroffen. Stucwerk werd al sinds de middeleeuwen toegepast, allereerst ter bescherming van wanden en vloeren en voor de warmte- isolatie van de ruimte. Vanuit dit prak tische gebruik is het ontwikkeld tot een decoratieve manier om interieurs te versieren. Stucwerk werd gevormd door een mengsel van gips, zand en kalk, waarmee sculpturale vormen geboetseerd konden worden. De eerste decoratieve vormen van stucwerk komen in Nederland reeds in de zeventiende eeuw voor, voornamelijk in kerken en representatieve bouwwerken. Aan het eind van de acht tiende eeuw werden ook veel woonhuizen rijkelijk met stucwerk gedecoreerd. negentiende eeuw vrij weinig. Het aantal opdrachten voor stukadoors liep terug, terwijl juist het aantal stukadoors op de arbeidsmarkt groeide. Om met andere stukadoors te kunnen concurreren werden goedkopere productiemethoden ontwik keld. Vanaf de tweede helft van de negentiende eeuw nam de huizenbouw echter een grote vlucht. Luxe woonwijken verrezen langs de voormalige stadswallen. Hier gingen voornamelijk ondernemers en stadsbestuurders wonen die door de handel en de groei van de steden rijkdom en aanzien hadden gekregen. Zij spiegel den zich aan de elite die van oudsher haar De afname van handelsactiviteiten in de achttiende eeuw zorgde voor een verslech tering van de economische situatie. Daarom werd in de eerste helft van de negentiende eeuw in Alkmaar, evenals in andere Hollandse steden, vrijwel niets gebouwd. Ook bestaande huizen werden minder vaak verbouwd of met stucwerk gedecoreerd. Terwijl in de zeventiende en achttiende eeuw met name de elite interieurs uitbundig liet decoreren met stucplafonds en gedecoreerde haarden, gebeurde dit dus in het begin van de Kennemerstraatweg 144. Huize Alcmaria. Interieur. Het plafond van papiermachée in de vestibule. Monumentenzorg Archeologie Gemeente Alkmaar EEN NIEUWE STEDELIJKE ELITE Oud Alkmaar 2010 45

Oud Alkmaar | 2010 | | pagina 19