asm EÊËSÊÈÊBÊ het doek gevonden, die niet helemaal tot bovenaan doorlopen. Deze verfsporen zijn vast afkomstig van de decoratieve omlijsting in Arti en wijzen erop dat die niet de rechthoekige vorm van het schilderij volgde. De boogvormige structuur in de verflaag op de bovenste hoeken van het doek, ook in het restauratieatelier ontdekt, bevestigt dit. Toen Arti's sociëteit in 1893-1894 verbouwd werd, besloot het bestuur de Historische Galerij te verwijderen en samen met een groot aantal andere kunstwerken uit eigen bezit te verkopen.5 De stukken konden het publiek niet meer bekoren nu nieuwe stijlen en onderwerpen in de mode waren. Ze waren ook wat in het ongerede geraakt door herhaaldelijk weghalen uit en terugplaatsen in de betimmering. Bovendien pasten ze niet meer in het vernieuwde interieur. In 1895 kocht de Londense kunsthandelaar Foto interieur H. Koekkoek de door Arti aangeboden woningJ.T. van collectie op. Een jaar later was de Galerij Hattum, alweer terug in Nederlandse handen: die Scheveningseweg van de Hagenaar Jan Christiaan van 120, Den Haag. Hattum van Ellewoutsdijk. Toen deze in Op de achterste 1909 overleed, raakten de onderdelen van wand is het schil- Arti's Historische Galerij verspreid. In 1912 derij van het beleg werden de werken verdeeld onder de van Alkmaar zicht- erfgenamen, die een heel aantal vervolgens baar. Ca. 1915, verkochten. Johannis Tobias van Hattum, 24x29cm. derde zoon van Jan Christiaan, bracht in Collectie Haags de loop der jaren een aantal doeken uit de Gemeentearchief WWW EIGENAREN Oud Alkmaar 2010 41

Oud Alkmaar | 2010 | | pagina 15