Inhoudsopgave Van de voorzitter Jaargang 34, nummer 1 - 2010 1 Jurjen Vis Het Heilig Bloed van Alkmaar 9 Hubert van Onna Villa Rosmade 12 Lidy Frugte De 'Pruimenschool' Een school voor meisjes uit de beschaafde stand 20 Piet Bakkum Onze radio in oorlogstijd 23 Annelies Veronica Janssen Achter de gevel Museum Le Poilu in 't Kruithuis 25 Alkmaar varia 26 Verenigingsnieuws Oud Alkmaar is een uitgave van de Historische Vereniging Alkmaar. Het tijdschrift verschijnt drie keer per jaar. Oude nummers zijn te koop bij Jan Nachbar, tel 072-5613332 Redactie Marlies ten Berge, Jan Drewes, Harry de Raad. Redactieadres Kopij voor Oud Alkmaar en te bespreken publicaties zenden aan: Redactie Oud Alkmaar, p/a Historische Vereniging Alkmaar, Oudegracht 245, 1811 CG Alkmaar. Druk Ter Burg Offset, Alkmaar. Historische Vereniging Alkmaar. Voor: De noordzijde van de Oudegracht met in het midden het pand met de drie trapgevels waarin de meisjesschool gevestigd was. In het midden tussen de kinderen mej. C.J. van Wijk. Foto ca. 1919. Collectie Regionaal Archief Achter: Detail van het Heilig Bloed-altaar in de Sint Laurentiuskerk. Een engel verkondigt het Mirakel van het Heilig Bloed van Alkmaar aan in nood verkerende schepelingen. Collectie Regionaal Archief De komende jaarvergadering treed ik af als voorzitter van de vereniging. Aan totaal vijftien jaar bestuurslidmaat schap, bestaande uit twee perioden, komt een eind. Van 1988 tot 1995 was ik, als voorzitter van de Stichting Behoud Alkmaarse Bodemvondsten, tevens bestuurslid van de Historische Vereniging Alkmaar en lid van de werkgroep Welstand. In 2000 werd ik weder om lid van de werkgroep Welstand, om in 2002 toe te treden tot het bestuur en Sandra de Vries op te volgen als kunsthistoricus in het bestuur. Na het aftreden in 2003 van Magda van Amsterdam werd ik voorzitter. In de afgelopen jaren is er veel positiefs gebeurd. Verheugend is dat de belangstelling voor de Historische Vereniging Alkmaar en haar brede en interessante scala aan activiteiten optimaal bloeit. De lezingen en wande lingen worden goed bezocht, de Puienprijs is in tien jaar uitgegroeid tot een niet weg te denken activiteit en het tijdschrift Oud Alkmaar is het visitekaartje van de vereniging. De werkgroep Welstand timmert nog steeds onvermoeid alert aan de weg met preadviezen tot behoud van onze fraaie stad. Het is van belang dat het ledenaantal op peil blijft, alleen door en namens de leden kan het bestuur actief zijn en de vereniging bloeien. Een gestaag groeiend aantal leden zou plezierig zijn als ik op 28 april 2010, als achtste voor zitter in 85 jaar, de voorzittershamer mag overdragen. Alle leden mijn hartelijke dank voor uw vertrouwen in de afgelopen jaren. Graag tot ziens bij de jaarvergade ring. Harold D.E. Bos Oud Alkmaar OMSLAG

Oud Alkmaar | 2010 | | pagina 2